Лікувальне харчування №2

Суниця

Початкову стадію цукрового діабету, поліпшуючи функцію підшлункової залози, лікує суниця. Тож не пропустіть ягідний сезон.

Шовковиця

Шовковиця – справді чудо-ягода. Вона має кровоочисну та кровотворну властивість, нормалізує обмін речовин усього організму. У народній медицині з давніх часів використовували ягоди шовковиці та відвари з листя, кори стовбура і кори коренів для лікування цукрового діабету.

Сік ягід шовковиці – один з найкращих засобів від кашлю, його ж п’ють і від хронічних закрепів (розведеним водою .1:3), полощуть горло при запальних процесах. А ось вичавки з ягід, які залишилися після відтиснення соку, використовують для лікування діабету. Печуть із них, розмішуючи з гречаним борошном, хлібці, коржики тощо.

Хворим на діабет також рекомендується посипати страви порошком із висушеного листя шовковиці.

Чорниця

Не пропустіть і сезон чорниці. Ягоди чорниці впродовж року потрібні діабетикам (на зиму сушать або заморожують), а також чай: із листя рослини. Ліки з чорниці смачні та цілющі, їх можна робити двома способами – холодним і гарячим. Холодний: дві столові ложки подрібненої чорниці залити склянкою холодної перекип’яченої води, настояти ніч. Вживати по 1/4 склянки чотири рази на день: за 15-30 хвилин до прийому їжі, четвертий раз – перед сном. Гарячий: столову ложку подрібненої чорниці (свіжої чи сушеної) залити склянкою окропу, настояти дві години. Вживати по 1/4 склянки чотири рази на день.

Або ж настій: столову ложку подрібненого листя чорниці заливають склянкою окропу, настоюють одну годину, вживають по чверті склянки чотири рази на день.

Цикорій

Хворим на діабет допоможе цикорій. У корінні дикого цикорію міститься близько 40% інуліну, а цикорію культурного – до 61%. Це багато про що говорить. Крім інуліну, цикорій містить чимало інших корисних речовин: каротин, вітаміни В„ В2, С, РР, мінеральні речовини – натрій, калій, марганець, кальцій, залізо, фосфор.

Їжа з цикорію є водночас ліками. Для приготування страв використовують усю рослину. З молодого листя готують салати з яблуками, червоним перцем, свіжою капустою тощо. Молоді пагони можна тушкувати, варити, навіть запікати в тісті. Або приготуємо поживний і корисний молочний напій: помиті корені цикорію висушити на повітрі, підсмажити в духовці до коричневого кольору, змолоти на кавомолці. Далі змішати 80 г зеленого підсмаженого ячменю, 10 г підсмажених і з мелених жолудів та 10 г підготовленого нами цикорію, і заварити у співвідношенні – столова ложка суміші на літр молока.

Гречка

Гречка – могутні ліки. Вона є найнеобхіднішим продуктом для хворих на цукровий діабет. Страви з гречки (гречана каша, супи з гречкою, голубці, гречаники тощо) замінять хворому і картоплю, і хліб. Також вони будуть чудовою профілактикою склерозу.

Дуже цінна для діабетиків іще одна рослина – квасоля. Вченим навіть вдалося довести, що вживання екстракту квасолі протягом десяти годин може зменшити вміст цукру у крові в хворих на діабет на 30-40 відсотків.

Зауважимо, що квасолею здебільшого лікувалися ті, хто споживав її час від часу. Бо тим, у кого квасоля регулярно з’являлася на столі, не було потреби відварювати стручки, щоб вживати такий напій як ліки. Наші предки дуже любили страви з квасолі. Сьогодні ж зменшується споживання квасолі, і одночасно різко зростає захворюваність на діабет, котрий тепер не обминає навіть дітей. Це лише збіг обставин?..

Баклажани

Багато хто любить баклажани, не вдаючись у роздуми, чим саме вони корисні. А баклажани корисні при багатьох хворобах печінки, нирок, шлунково-кишкового тракту.

Значну роль при діабеті має те, що у «синеньких» наявні калій і марганець. Марганець сприяє кращому засвоєнню жирів, оберігаючи печінку від жирового переродження, підсилюючи здатність інуліну знижувати рівень цукру в крові, активізує процес утворення еритроцитів. А калій поліпшує кровообіг у серцевому м’язі.

Баклажани – низькокалорійні овочі, їх можна їсти досхочу: тушкованими, фаршированими, смаженими, маринованими тощо. Не забудьте заготувати баклажани на зиму, приготувавши з них ікру, заморозивши в натуральному вигляді у морозильній камері, замаринувавши абощо.

Горох

Має гіпоглікемічні властивості й використовується у лікувальному харчуванні при цукровому діабеті горох посівний. Вживайте зелений горошок свіжим, заморожуйте на зиму, консервуйте. Приготувати з гороху можна безліч страв. Горох має ще й сечогінні властивості, сприяє виведенню солей з організму при сечокам’яній хворобі, корисний хворим на серце та анемію. А ось тим, хто страждає на подагру й гострі запальні процеси шлунка, кишківника, нирок, – захоплюватися гороховими стравами не варто.

Налагоджує вміст цукру в крові хворих на діабет чай з бузкових бруньок. Можна заварювати чай, а можна з’їдати по одній свіжій бруньці тричі на день – це і лікування, і профілактика хвороби.

Пропоную й такий лікувальний засіб: 500 г гречаної крупи підсушити в духовці, перемолоти і додати 250 г мелених волоських горіхів. Взяти 2 столові ложки цієї суміші, змішати. Вживати за такою схемою: один день – зі склянкою кислого молока, а наступного – зі склянкою свіжого молока. Півпорції з’їдати зранку, іншу півпорції – на ніч. Під час такого лікування в обід вживати одне терте яблуко й одну морквину.

Підведемо підсумок щодо харчування хворого на цукровий діабет. З раціону виключити цукор (ні грама!), кондитерські вироби, здобу, солодкі напої, білий хліб (раджу вживати лише житніх сортів), макаронні вироби, фініки, черешню, морозиво, алкоголь у будь-якому вигляді (і пиво також), виноград, обмежити споживання картоплі (крім картопляних супів), рису. Корисно вживати, окрім вище зазначених продуктів, також у свіжому вигляді цибулю, часник, селеру, шпинат, малину, груші, суниці лісові, горобину, кизил, гранат, брусницю.

Наталія Петрівна Земна