Грип під час вагітності

В період вагітності кожна жінка прагне вести здоровий спосіб життя, щоб уникнути захворювань, які можуть нашкодити малюкові. Але протягом дев’яти місяців ослаблений імунітет часто наражається на небезпеку підхопити вірус.

Що робити, якщо з носа потекло, а в горлі почало дерти?

Головне — не панікувати, можливо, це звичайна застуда, яка не заподіє шкоди дитині. Інша справа, якщо ви підчепили грип, лікування якого вимагає швидкого реагування. У випадку, якщо вагітність не обійшлася без грипу, навіть лікар не зможе сказати, чи позначилося це на плоді. Найбільш небезпечним періодом для грипу є перші 12 тижнів, адже саме на цьому етапі формуються тканини і органи майбутньої дитини, тому краще створити максимально сприятливі умови для її розвитку.

Кожному з нас добре відомі симптоми грипу: підвищення температури, слабкість, нежить, іноді кашель, головний біль. Викликати грип може певний вірус під назвою Myxovirus influenzae, але не банальне промерзання або промочені ноги. Передається грип повітряно-крапельним шляхом від зараженої людини. Потрапивши в організм, вірус грипу розноситься кров’ю по всьому тілу, тому розмноження вірусу відбувається дуже швидко.

У першу чергу вірус вражає слизову оболонку дихальних шляхів, призначення якої виконувати захисні функції. Це і пояснює такі ускладнення як бронхіт, пневмонія, синусит, а також можливий розвиток серцевої недостатності.

Ось саме ці ускладнення і небезпечні під час вагітності, а саме неприємне, чим може загрожувати вагітності грип, так це загроза викидня і передчасні пологи. До того ж, ослаблений імунітет тепер стає ще більше схильним до таких інфекцій як стафілокок, пневмокок та ін У таких критичних ситуаціях часто може відбутися загострення хронічних бронхітів, астми, захворювання нирок, порушення обміну речовин та ін.

Як же дізнатися, чи позначилася грип на здоров’ї дитини?

Звичайно, 100% гарантії відсутності наслідків після перенесеного матір’ю інфекційного захворювання ніхто не дасть, але все ж з великою часткою ймовірності допоможе визначити здоров’я плоду «потрійний тест» — на естріол, ХГЧ, АФП. Лікарі рекомендують цей тест, якщо грип протікав у важкій формі. Результати тесту або заспокоять жінку, або підштовхнуть на додаткове обстеження. На жаль, рідко, але бувають випадки, коли вагітність після важкого грипу все ж урветься.

А коли вагітність протікає нормально, аналізи задовільні, а УЗД показує, що з дитиною і плацентою все гаразд, то не варто даремно хвилюватися, грип не загрожує здоров’ю малюка.

Профілактика вірусу грипу під час вагітності

Всім відома підвищена недовірливість жінки в період вагітності. Щоб позбавити себе та оточуючих від зайвих переживань, розумніше буде пройти профілактику грипу. Для цього треба загартовуватися і правильно харчуватися, хоча деякі лікарі ще можуть порекомендувати профілактичне щеплення. Тут думки медиків розділилися: одні кажуть, що щеплення є оптимальним методом захисту від грипу, інші виступають проти будь-яких щеплень під час вагітності. Якщо ж жінка все-таки вибирає щеплення, то робити його краще після 12-тижневого терміну, коли плід тільки зростає, а всі органи у нього вже сформовані.

Ще одним методом профілактики є оксалінова мазь або мазь з віфероном, якою треба змащувати слизову носа перед виходом в громадські місця. Також корисно ввечері перед сном полоскати рот настоянкою календули або евкаліпта, що допоможе знищити хвороботворні мікроби, які накопичилися за день.

Що робити, якщо грип не оминув?

Якщо ніяка профілактика не допомогла, і зараження грипом все ж відбулося, необхідна консультація лікаря, який спостерігає за вами в період вагітності. Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням, адже лікування грипу при вагітності має свої особливості. Тільки лікар скаже, які з протигрипозних препаратів вам протипоказані, а які можна застосовувати. Найчастіше на допомогу вагітним жінкам, хворим на грип, приходить народна медицина і гомеопатичні засоби. Щоб збити температуру, вагітним призначають парацетамол, а антибіотики сьогодні навіть невагітним пацієнтам не призначають при грипі.

Вагітність — особлива пора для кожної жінки, саме в цей час їй необхідно з особливою ретельністю ставиться до свого здоров’я, тому перші ж симптоми захворювань можна усунути за допомогою кваліфікованих спеціалістів.