ГМО врятують планету від голоду?

Проблема нестачі земельних ресурсів з кожним роком все гостріше турбує вчених. Сьогодні наша планета вже не має запасу, здатного прогодувати багатомільярдне населення. Але виручити нашу невелику планету зголосилися виробники ГМО (генетично модифікованих організмів), що обіцяють нагодувати всіх жителів Землі.

Що таке ГМО?

Генетично модифіковані організми — це живі організми, генотипи яких були змінені штучним шляхом на основі методів генної інженерії з метою додання їм деяких корисних властивостей. Так, наприклад, деяким рослинам прищеплюють ген, відповідальний за стійкість до пестицидів, несприятливих умов зростання, а тваринам вводять ген, що впливає на підвищений вміст білка в молоці чи м’ясі.

Таким чином, генетично модифіковані організми відрізняються цілеспрямованістю зміни генотипу організму на відміну від випадкових змін. Найбільш поширений вид ГМО сьогодні — трансгенні організми. Вперше ці організми були розроблені військовою компанією в США в 80-х роках. Вивчаючи ґрунтові бактерії, що утворюють нарости на стовбурах дерев і чагарників, вчені виявили, що вони переносять фрагмент власної ДНК в ядро рослинної клітини, а там він вбудовується в хромосому і розпізнається як особистий. Дане відкриття і поклало початок генної інженерії.

Перший продукт, отриманий шляхом штучних маніпуляцій з генами, був тютюн, не схильний до шкідників. Потім з’явилися помідор, соя, огірок, картопля, яблука та багато інших. З 1996 року почалося комерційне використання ГМО. На сьогоднішній день в світі до виробництва допущено більше 100 ліній генетично модифікованих рослин. А головний аргумент для використання продуктів даного походження – дешевий спосіб виробництва. Більш низька ціна і більш тривалий термін зберігання, природно, вигідно… для виробників. Але як це позначиться на нашому здоров’ї?

Вплив ГМО на здоров’я

Суперечки про шкоду і нешкідливість генно-модифікованих продуктів ведуться з моменту їх винаходу. Населення стурбоване масовим насиченням ненатуральними продуктами полиць магазинів. У наші дні, коли спостерігається загальна тенденція прихильності до здорового харчування, ГМО викликає негативне ставлення і недовіру покупців до виробників.

Вперше про шкоду ГМО заговорили в 2000 році, коли було опубліковано Світову заяву вчених про небезпеку генної інженерії, а потім і Відкритий лист вчених до урядів всіх країн про небезпеку генно-модифікованих продуктів для майбутніх поколінь. Цей лист-заклик підписали 828 учених з 84 країн світу.

Але до цих пір явна шкода ГМО не доведена життям. Результати споживання цих продуктів ми зможемо побачити лише через кілька десятиліть. Сьогодні, поки безпека ГМО не доведена всіма можливими методами, вони вважаються потенційно небезпечними, що задекларовано Картахенським протоколом.

Першим дзвіночком, як наслідок можливого впливу ГМО, є стрімке зростання кількості алергічних реакцій на планеті і зростаюча несприйнятливість людського організму до медичних препаратів.

Якщо брати до уваги деякі дослідження вчених про негативний вплив генної інженерії на здоров’я, то вони наводять такі факти:

— Знижений імунітет, підвищена чутливість до алергенів, метаболічні розлади як результат прямої дії трансгенних білків.

— У Швеції, де використання ГМО заборонено, алергією хворіє 7% населення, у США, де дані продукти реалізуються навіть без маркування — 70,5%.

— Усілякі порушення роботи організму в результаті виникнення в генно-модифікованих продуктах нових білків, а також токсичних для людини продуктів метаболізму. Вже сьогодні є переконливі докази порушення стабільності геному рослини при вбудовуванні в її структуру чужого гена. Це може спричинити за собою зміни хімічного складу ГМО і появи в ньому несподіваних токсичних властивостей. Незалежними експертами встановлено, що генно-модифіковані види рослин виділяють токсинів в 1020 разів більше, ніж природні організми.

— При регулярному вживанні ГМО з’являється стійка патогенна мікрофлора до антибіотиків. Ряд проведених експериментів показав, що використання маркерних генів стійкості до антибіотиків, які до цих пір використовуються при отриманні ГМО, може викликати їх вживлення в мікрофлору кишечника, а це загрожує серйозними медичними проблемами, пов’язаними з неможливістю вилікувати багато захворювань.

— Накопичення в організмі гербіцидів. Так як більшість трансгенних рослин стійкі до використання хімікатів при їх вирощуванні, вони здатні акумулювати їх.

Ще до цих пір не вивчені всі можливі результати впливу ГМО на людину, але вже багатьом вченим ясно, що найбільша небезпека, пов’язана з ними — можливий вплив на потомство. Такі дані були отримані в результаті багатьох експериментів, проведених над тваринами. Достовірні відомості про шкоду ГМО для людського потомства поки що відсутні, але не дарма вчені б’ють тривогу…