Знання другої мови проти хвороби Альцгеймера

Хвороба Альцгеймера є однією з загадок медицини, над якою б’ються лікарі всіх країн. Як зупинити вікові ізмененія в мозку і залишитися в здоровому глузді до кінця днів?

Одним з останніх відкриттів вчених став позитивний вплив на мозок вивчення другої мови.

Так-так. Якщо хочете відсунути важкі наслідки Альцгеймера в старості, сідайте за підручники. Але краще нехай додаткові знання допоможуть вам у спілкуванні під час подорожей.

Отже, психолог Елен Белісток разом зі своїми колегами з Йоркського Університету (Торонто) встановили, що мозок людей, які володіють двома мовами, функціонує краще і довше після розвитку хвороби.

У дослідженні взяло участь 450 пацієнтів з діагнозом хвороби Альцгеймера. Виявилося, що ті з них, хто говорив на двох мовах, були діагностовані чотирма роками пізніше. Крім того, «поліглоти» зізнавалися, що симптоми у них почали розвиватися в середньому п’ятьма роками пізніше, ніж у тих, хто володів лише рідною мовою.

“Ми змогли показати, що серед пацієнтів, які страждають Альцгеймера і знаходяться на однаковій стадії розумових погіршень, в середньому числі хвороба розвивалася із запізненням чотири-п’ять років у тих, хто говорив на двох мовах”, – сказала психолог.

Сканування мозку хворих показало, що у одномовних пацієнтів погіршення мозкової діяльності прогресує швидше. При цьому вчені відзначають, що люди, що говорять на двох мовах, діяли подібно пацієнтам, що розмовляють однією мовою. Але як тільки хвороба почне вражати цей регіон мозку, люди, які володіють двома мовами, можуть продовжувати функціонувати. Тобто двомовність захищає літніх людей навіть після того, як хвороба починає вражати їх пізнавальну діяльність.

Справа в тому, що люди, що розмовляють двома мовами, весь час повинні контролювати і тренувати мозкову діяльність, щоб уникнути змішування мов одну з одною. Їх мозок робить численні опції для одного слова, перемикаючись постійно між двома мовами. Вся ця робота приносить користь розумовому здоров’ю.

Звичайно, володіння двома мовами не оберігає від хвороби, але психологи кажуть, що такі навички дозволяють хворим Альцгеймера переносити хворобу. Психологи зазначають, що такі переваги відносяться не тільки до тих людей, які з народження говорять на двох мовах, але так само до тих, які вивчали іноземні мови протягом життя.