Як організувати здоровий відпочинок?

Поступове зростання рівня життя дозволяє все більшій кількості наших співвітчизників організувати собі відпочинок у віддалених від місця проживання районах і країнах. Кожен будує свої плани у зв’язку з відпочинком, але спільним для всіх залишається одне — ніхто не хоче хворіти під час відпустки, отримати травму або просидіти біля хворої дитини.

Відпочинок вже на початковій його стадії повинен бути ретельно спланований. Будь-які неприємності краще попередити, ніж витрачати на них дорогоцінний час відпустки.

У цій статті ви познайомитеся з основним списком проблем, які можуть вас наздогнати під час відпочинку. Звичайно, ті, хто зібрався у подорож по Африці, знають, що необхідно провести вакцинацію. Але також треба розуміти, що неприємності зі здоров’ям можуть чекати нас і на дачній ділянці.

Тепловий удар є наслідком загального перегріву організму, який настає через тривале пасивне перебування в умовах високої температури і вологості, частіше в безвітряному середовищі. Фізичні навантаження в таких умовах можуть також викликати патологічний стан теплового удару. Організм, який перегрівся, втрачає здатність регулювати свою «комфортну температуру», що загрожує серйозними порушеннями життєдіяльності, аж до зупинки дихання і смерті. Найбільш чутливі до теплового удару літні люди, діти та хворі.

Як правило, стан потерпілого в таких випадках характеризується як сплутаний або взагалі відсутній (непритомність). Тому допомогти такій людині може лише той, хто знаходиться поруч. Основні ознаки теплового удару наступні:

  • почервоніння шкіри,
  • прискорене дихання,
  • порушення пульсу,
  • підвищення температури тіла,
  • сухість шкіри і слизових,
  • скарги на запаморочення,
  • скарги на брижі в очах,
  • нудота і блювота,
  • в складних випадках — галюцинації, судоми, нетримання сечі.

Перша допомога:

  • обов’язково викликати швидку допомогу,
  • охолодити потерпілого: перенести в тінь, забезпечити доступ свіжого повітря, окропити холодною водою, занурити в прохолодну воду, обкласти льодом, поставити холодні компреси в області паху, пахв, потилиці, голови.

Сонячний удар. Особливо часто трапляється під час відпочинку на узбережжі, хоча він можливий і в звичайних міських умовах. Основною причиною виникнення є тривалий вплив сонячних променів на незахищену голову.

Дії при наданні першої допомоги ті ж, що і при тепловому ударі.

Акліматизація. Наше прагнення виїхати з холоду туди, де тепліше, інша вологість і інший клімат взагалі, може стати стресом для нашого організму. Щоб мінімізувати стрес внаслідок неспання і сну в незвичний час, можна підібрати годину прибуття так, щоб прилетіти до країни відпочинку в темний час доби. У перші пару днів рекомендується більше пити і їсти те, до чого звичний організм вдома.

Отруєння. Харчові отруєння або отруєння алкоголем — найбільш часті проблеми зі здоров’ям під час подорожі. У цьому випадку найкращим засобом стане негайне промивання шлунка, а також рясне пиття, яке врятує від зневоднення, і застосування сорбентів для зниження концентрації отруйної речовини.

Травми, переломи, розтягнення. Якщо ця неприємність не обійшла вас стороною, то головне тут — зупинити кровотечу, зафіксувати ушкоджену поверхню і викликати лікаря.

Опіки від медузи. Якщо таке сталося, треба негайно вийти з води, щоб уникнути повторних опіків. Поливайте місце опіку морською водою, це полегшить біль (прісна вода, навпаки, посилить її), оцтом, міцним алкоголем, соком лимона або помідора. Ні в якому разі не можна терти уражене місце, особливо якщо це місце — очі. Найкраще — негайна консультація лікаря та його своєчасна допомога.

Бажаємо здоров’я і гарного відпочинку!