Особливості харчування матері, що годує дитину грудьми

Харчюваня новонародженого

На сьогодні немає сумнівів, що грудне молоко здорової матері є ідеальним продуктом харчування для новонароджених і дітей першого року життя.

Якої ж дієти повинна дотримуватись мати, що годує дитину грудьми? І чи потрібно дотримуватись дієти?

Харчування матері повинно бути раціональним, різноманітним, достатнім по основним компонентам (білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мікроелементи) та «здоровим».

В материнське молоко, як і у кров, здатні потрапляти різноманітні речовини. Є деякі групи продуктів, при вживанні яких можливі ускладнення: дискомфорт зі сторони шлунково-кишкового тракту дитини чи алергійна висипка. Їсти ці продукти в невеликій кількості можна, особливо якщо дуже хочеться – організм матері іноді сам підказує, що потрібно з’їсти, щоб поповнити нестачу якихось речовин. Але якщо маля раптом дає алергійну реакцію або розлад шлунку, потрібно переглянути своє меню за останні кілька днів.

Із всіх різновидів сторонніх людському організму білків найчастіше викликає алергійну реакцію білок коров’ячого молока. Коров’яче молоко зовсім не подібне на людське, адже корова виробляє його для свого дитинчати, а травоїдним тваринам для розвитку потрібно зовсім не те, що людині. Тому, якщо мати у великій кількості п’є свіже коров’яче молоко, то у її маляти може виникнути непередбачувана реакція. Навпроти, у продуктах з заквашеного молока цей білок приймає іншу форму – тому кефір, ряжанку, сир мати може вживати спокійно.

Ще один сторонній білок, який здатний викликати проблеми – це глютен, який міститься у багатьох злаках, у тому числі і в пшениці. Каші, у яких глютен відсутній – рисова, гречана та кукурудзяна, у всіх інших кашах глютен присутній.

Трапляється, що дитина дає алергію, коли мати є великою шанувальницею соєвих продуктів, яєць, м’яса птиці або риби, морепродуктів. Всі вони також містять сторонні білки, які нагромадившись у великій кількості, можуть перебороти захисні бар’єри дитячого організму.

Далі потрібно пам’ятати про пігмент, що надає овочам і фруктам червоного забарвлення; екзотичні фрукти та цитрусові, які генетично чужорідні нашому організму; хімічні добавки та барвники.

І, нарешті, на маминому здоров’ї та лактації можуть погано позначитися деякі трави (при використанні трав’яних чаїв). Краще не пити чаї, що містять глід (понижує тиск, стимулює серце), женьшень (викликає безсоння та неспокій дитини, болісність грудей), молочай (проносне). Можуть зменшити утворення молока м’ята, ромашка, шавлія, шишки хмелю, листок волоського горіху.

Примірний перелік продуктів для матерів, що вигодовують дітей грудьми

Виключаються Обмежуються Дозволяються
Високоалергенні продукти:

риба, морепродукти, ікра, яйця, гриби, горіхи, мед, шоколад, кава, какао, овочі, фрукти та ягоди яскраво-червоного та жовто-гарячого кольору, ківі, ананаси, авокадо.

Бульйони, маринади, солені та гострі блюда, консерви, спеції.

Продукти, у складі яких барвники, консерванти.

Газовані напої, квас

Продукти з підвищеним вмістом гістаміна та тіраміна:

квашена капуста, редька, редиска, ферментовані сири, шинка, сосиски, пиво

Цільне молоко (тільки в каші), сметана

Пекарські та макаронні вироби з борошна вищого гатунку, манна крупа

Кондитерські вироби, солодощі

Цукор

Сіль

Кисломолочні продукти (кефір, біфікефір, біфідок, ацидофілін, йогурти без фруктових добавок та др.)

Крупи (гречана, кукурудзяна, рисова, вівсяна та др.)

Овочі та фрукти (зеленого, білого кольору)

Супи (вегетаріанські овочеві та круп’яні)

М’ясо (нежирні сорти яловичини, свинини; філе індички, курчат у відвареному, тушкованому вигляді, а також у вигляді парових котлет)

Хліб пшеничний 2-го сорту, житній, “Дарницький”

Напої (чай, компоти, морси)

У світових і національних програмах догляду за здоровою новонародженою дитиною наголошується на необхідності грудного вигодовування дітей першого року життя. Оскільки це запорука розвитку здорової дитини; становлення здорового біоценозу кишківника, формування імунної системи, профілактика алергічних захворювань.

.Якщо у вас виникли проблеми зі здоров’ям, не соромтеся звертатися в Центр Сімейної Медицини. Тут вам забезпечать кваліфіковану допомогу та підберуть індивідуальне лікування, спрямоване на покращення вашого стану здоров’я. Ваше благополуччя є нашим пріоритетом.