Інтерв’ю з лікарем-ендокринологом “Центру сімейної медицини” — Польовою Мариною Дементіївною

“Центр сімейної медицини” є одним із найкращих лікувально-діагностичних закладів міста. Медичний центр завоював довіру і повагу  не лише мешканців м. Кам`янця-Подільського і Хмельницької області, але й сусідніх регіонів. Ми щиро раді надати Вам кваліфіковані консультації лікарів: гінеколога, ендокринолога, кардіолога, алерголога, дитячого невропатолога, гомеопата, гірудотерапевта, фітотерапевта та інших.

Лікар-ендокринолог — Польова Марина Дементіївна

Сьогодні, ми маємо можливість поспілкуватись з лікарем-ендокринологом — Польовою Мариною Дементіївною, яка розповість нам про найпоширеніші захворювання ендокринної системи.

— Доброго дня, Марино Дементіївно! Розкажіть нам про проблеми ендокринної системи.

— В Україні, як і в цілому світі хвороби ендокринної системи є надзвичайно поширені. Сучасні знання дозволяють виділити цілий ряд захворювань: цукровий діабет, ожиріння, патологія щитовидної залози, наднирникових залоз, затримка фізичного та статевого розвитку у дітей,  та багато інших хвороб.

— Розкажіть про симптоми цукрового діабету у дітей.

Цукровий діабет — це ендокринно-обмінне захворювання. В основі його лежить абсолютний або відносний дефіцит інсуліну, який зумовлює порушення всіх видів обміну речовин. Він виникає у дітей різного віку. На сьогоднішній день виявляють у дітей і ІІ тип цукрового діабету, частіше у підлітковому періоді у дітей з ожирінням.

Найчастіше розвиток хвороби зумовлюють спадковість, гострі дитячі інфекції, психічні та фізичні фактори, порушення харчування, стреси.

Розвиток цукрового діабету

У дітей цукровий діабет розвивається раптово. За короткий час з’являються наступні симптоми: спрага; часте сечовипускання; нетримання сечі, особливо вночі; схуднення; підвищений вміст глюкози в крові; поява глюкози та ацетону в сечі; виражена загальна слабкість, сонливість, втома; сухість шкірних покровів; рум’янець щік; утруднене дихання; роздратованість; поганий апетит; болі в животі.

— Як потрібно лікувати таке захворювання у дітей та дорослих?

— В лікуванні хворих на цукровий діабет найважливішими є:

1) правильне харчування, дієта №9;

2) інсулінотерапія або цукрознижуючі таблетовані препарати;

3) помірні фізичні навантаження;

4) дотримання гігієнічного режиму;

5) догляд за ногами;

6) контроль артеріального тиску;

7) лікування супутньої патології;

8) диспансерний нагляд вузьких спеціалістів: ендокринолога, окуліста, хірурга, нефролога, невролога.

— Марино Дементіївно, до Вас часто звертаються хворі з патологією щитовидної залози?

— Щодня до ендокринолога звертаються пацієнти з патологією щитоподібної залози (дифузний та вузловий зоб, гіпоплазія щитоподібної залози, тиреоїдити). До вище вказаних захворювань призводить нестача йоду в організмі людини. За добу організм дорослої людини потребує близько 200-250 мкг йоду. Якщо цей мікроелемент у дитини в недостатній кількості, це може бути наслідком розумової відсталості, порушенням фізичного розвитку.

При гіпофункціі ЩЗ турбує: втома, сонливість, погіршення пам’яті, сухість шкіри, випадіння волосся, ламкість нігтів, набряки на обличчі та нижніх кінцівках, зміна тембру голоса, поява зайвої ваги, порушення менструального циклу у жінок.

Надлишок йоду

При надлишку йоду виникає гіперфункція щитовидної залози. Хворі скаржаться на втрату ваги, роздратованість, хвилювання, прискорене серцебиття, дифузну пітливість, іноді збільшення очних яблук, тремор верхніх кінцівок або всього тіла, неприємні  стискаючі відчуття на передній поверхні шиї. У старшому віці можуть турбувати 1-2 з вище вказаних симптомів.

—  Отже, препарати йоду не всім можна приймати? 

— З профілактичною метою в харчовому раціоні  має бути присутня йодована сіль. Дітям дошкільного та шкільного віку обов’язково потрібно приймати 2-3 рази на рік йодвмісні препарати, вагітним жінкам впродовж вагітності та годуванням груддю, а ось після 45 років без консультації лікаря не рекомендовано приймати  препарати йоду і тим хто має симптоми гіперфункції щитовидної залози.

—  Марино Дементіївно, скажіть, будь ласка,  окрім об’єктивних даних і скарг хворого,  які обстеження допомагають лікарю встановити порушення функції щитовидної залози?

— Визначення тиреоїдних гормонів в крові, показники загального аналізу крові та деякі біохімічні, електрокардіограма, УЗД щитовидної залози. Всі ці обстеження за добу надасть центр сімейної медицини.

— Розкажіть декілька слів про вузловий зоб?

— В нормі в щитовидній залозі немає бути вузлів. Появя їх має насторожи тим лікаря. На сьогоднішній день є препарати, які лікують цю недугу, але якщо вузол сягає більше 1-2 см для виключення онкологічного процесу  проводять пункцію вузла за результатами якої вирішують подальшу тактику в лікуванні.

— Марино Дементіївно, скажіть, чому саме Ви обрали “Центр сімейної медицини”?

— Важливу роль у нашій роботі відіграють методи лікування нетрадиційною медициною, що мене і зближує з “Центром сімейної медицини”, а також у нас повне взаєморозуміння і довіра, які базуються на професійному підході до лікувальної справи.

Найголовніше

Найголовніше те, що в центрі я можу приділити увагу пацієнту не менше 30 хв. Обговорити усі питання, які хвилюють хворого, донести до нього серйозність його захворювання, пояснити причини і принципи лікування. А хворим з цукровим діабетом, можемо запропонувати перегляд CD-дисків з цікавою інформацією про це захворювання.

Клініко-діагностична лабораторія — це гордість центру, яка якісно і швидко надає результати лабораторних показників, які допомагають  у постановці діагнозу та у виборі лікування.

У центрі наявний найсучасніший апарат УЗД, де відразу можна обстежити органи.

— Гарно дякуємо Марині Дементіївні за надану інформацію. Наступного разу  ми поговоримо про інші захворювання, які виникають при порушенні ендокринної системи.