8:00-19:00
пн-сб
Інтернет-залежність

Інтернет-залежність – психічний розлад, що характеризується втратою самоконтролю, непереборним бажанням постійно перебувати в Мережі, нездатність залишити її. Це сучасна хвороба, ще до кінця не вивчена фахівцями. Дослідження, проведені на предмет інтернет-залежності довели, що тривале перебування в Інтернеті призводить до зміни свідомості і роботи головного мозку, що веде до втрати здатності до навчання і можливості глибоко мислити.

Види інтернет-залежності

Психотерапевти виділили такі види захворювання:

– Тяга до спілкування в інтернеті і нових знайомств в Мережі. Цією залежністю страждають люди, які мають проблеми зі спілкуванням в реальному житті. Велику частину часу вони перебувають на сайтах знайомств, чатах, форумах. Часто друзі з інтернету стають важливіше реальних друзів, через що виникають проблеми з близькими і сім’єю.

– Непереборна тяга до нових інформаційних потоків, яка змушує людину регулярно блукати по Мережі. Такий онлайн серфінг сприяє нескінченному пошуку інформації без певної мети і сенсу. В результаті людина витрачає багато часу на безглузде блукання по сайтам, що веде до інформаційного перевантаження і втрати продуктивності.

– Ігрова залежність. Ігромани втрачають сім’ї, фінансові заощадження, аж до повного розорення, нехтують своєю професійною діяльністю, так як ігри виходять на перший план.

– Залежність від азартних ігор в Інтернеті. Цей вид залежності дуже схожий з іграми на гроші, але ця пристрасть затягує ще більшу кількість гравців, ніж стандартні ігрові автомати і казино. У зоні ризику перебувають підлітки, так як серед них дана залежність є досить поширеним явищем.

– Сексуальна інтернет-залежність. Люди з цією залежністю переглядають, скачують або поширюють порнографічну продукцію в Мережі. Також вони можуть брати участь в рольових іграх і спілкуватися у відповідних чатах. В результаті псуються стосунки з партнером, сім’єю, виникають проблеми з професійною діяльністю, так як залежність стає для хворого більш пріоритетною.

Причини інтернет-залежності

В основі розвитку інтернет-залежності лежить можливість компенсувати в Мережі свої нереалізовані потреби в реальному житті: значимість, досягнення, спілкування, секс, любов, дружба. Інтернет здатний таким людям покращувати настрій, полегшувати депресивні стани, викликані низькою самооцінкою, самотністю, образою, невдачливого, страхами і т.д. Фактором розвитку залежності є неправильне виховання, нездорова атмосфера в сім’ї і бездуховність. Такі принципи виховання як вседозволеність, придушення ініціативи, безкарність і беззвітність сприяють розвитку в особистості залежностей.

Симптоми інтернет-залежності

– Відчуття ейфорії в процесі перебування в Мережі, коли немає можливості виходу в Інтернет, спостерігається зневіру і апатія;

– залежного неможливо «відірвати» від монітора і мотивувати його для виходу з дому;

– хворий не спілкується з реальним світом, не відвідує друзів і родичів, поступово втрачає контакт з людьми;

– пацієнт постійно перевіряє свою пошту в Мережі, оновлює сторінку на соціальних порталах, відвідує акаунти сайтів знайомств і т.д .;

– залежний обговорює теми Мережі навіть з людьми, які не інформовані в даній сфері;

– хворий втрачає відчуття часу, він може зайти в інтернет на хвилинку по справі, а вийти через кілька годин;

– під час перебування в Мережі хворий забуває про професійні і домашні обов’язки, зустрічі і обіцянки;

– ресурси Мережі відвідуються автоматично, а не з конкретною метою;

– користувач витрачає грошові кошти на захоплення в Мережі, приховуючи це від своєї сім’ї;

– на фізіологічному рівні він відчуває біль в очах, суглобах, порушення сну і харчування;

– на психологічному рівні з’являється агресія, тривога, смуток, викликані негативними новинами;

– сам пацієнт не помічає свою захопленість.

Лікування інтернет-залежності

Лікування залежності проводить лікар-психотерапевт. На першій стадії лікування діагностуються причини виникнення залежності і усунення депресивного стану. Основою лікування залежності є психологічна підтримка, яка підбирається індивідуально для кожного пацієнта і проводиться в спеціальних групах. Психологічна підтримка націлена на поліпшення відносин в сім’ї та з близькими, вчить самоконтролю і вмінню вирішувати проблеми, виховує волю, підвищує самооцінку, формує нові життєві цілі.

В комплексне лікування входить і медикаментозний спосіб. Спеціаліст призначає антидепресанти.

24.09.17