–ослинн≥ або тваринн≥ жири: що краще?
–ослинн≥ або тваринн≥ жири: що краще?
–ослинн≥ або тваринн≥ жири: що краще?

¬иб≥р м≥ж вершковим маслом або маргарином ще двадц€ть рок≥в тому в б≥льшост≥ випадк≥в визначавс€ матер≥альними моментами. —ьогодн≥ це питанн€ стало справжн≥м д≥Їтичним протисто€нн€м. ўо намазати на бутерброд, на чому п≥дсмажити €Їчню, що додати в кашу?

—тавленн€ до жир≥в за останн≥ роки зм≥нювалос€ кардинально к≥лька раз≥в. “о сало ≥ вершкове масло ставали шк≥дливими, то маргарин, зроблений з рослинних жир≥в, оголошувавс€ найкорисн≥шим, а де€к≥ взагал≥ аг≥тували за безжирову д≥Їту. ” п≥дсумку сперечальники прийшли до висновку, що природу не обдуриш, ≥ жири потр≥бн≥ орган≥зму так само, €к б≥лки ≥ вуглеводи. ѕри цьому маргарин тепер Ђзабракувалиї, назвавши його джерелом холестерину.

Ћ≥кар≥ кажуть, що €кщо орган≥зм позбавити жир≥в, то в≥н почне переробл€ти вуглеводи ≥ б≥лки, а тому така зам≥на н≥чого доброго не принесе: спов≥льнитьс€ розвиток орган≥зму, буде пригн≥чена репродуктивна функц≥€, почнутьс€ ≥нш≥ проблеми з≥ здоров'€м.

„и знаЇте ви, що саме жири робл€ть нашу шк≥ру н≥жною ≥ гладенькою, волосс€ блискучим? ∆ири утворюють тонку пл≥вку, €ка збер≥гаЇ вологу шк≥ри, не даЇ втратити њй пружн≥сть. ўо стосуЇтьс€ д≥тей, так у них жири взагал≥ Ї головним буд≥вельним матер≥алом дл€ мозку, що розвиваЇтьс€.

ўо вибрати: масло або маргарин?

¬ останн≥ роки вс≥, хто п≥клуЇтьс€ про своЇ здоров'€, вважають за краще рослинне масло. ÷е принесло де€ку користь, але меншу, н≥ж оч≥кувалос€. «вичайно, вс≥м, хто хоче зберегти на довше здоров'€ судин, краще обмежити вживанн€ тваринних жир≥в. јле це не означаЇ, що њх треба повн≥стю виключити з рац≥ону. “ак, сметана ≥ вершки Ї прекрасним джерелом лецитину, у вершковому масл≥ до 40% мононенасиченоњ олењновоњ кислоти, за €ку так вихвал€ють оливкове масло. ј масло з коров'€чого молока Ї традиц≥Їю нашого столу з давн≥х час≥в, коли н≥кому ≥ в голову не приходило назвати його шк≥дливим. ѕросто њли його не кожен день в дек≥лька прис≥ст≥в, а лише в скоромн≥ дн≥, €ких у роц≥ менше, н≥ж п≥сних.

якщо ви вважаЇте себе здоровою людиною, не маЇте критичних проблем з р≥внем холестерину в кров≥, питанн€ про виб≥р масла або маргарину залишаЇтьс€ справою смаку. “ут головне знати м≥ру: щоб шар намазаного на хл≥б продукту не був завтовшки в палець.

ўо таке хороший маргарин?

ќстанн≥м часом багато виробник≥в робл€ть акцент на вм≥ст≥ в маргарин≥ жирних кислот омега-3. ¬они незам≥нн≥ дл€ орган≥зму, але сам орган≥зм не може њх виробл€ти, а тому так важливо вживати њх з њжею.

” хорошому маргарин≥ обов'€зково м≥ст€тьс€ рапсова ≥ льн€на ол≥њ, а також оливкова ол≥€, багат≥ мононенасиченими кислотами, €к≥ дуже важлив≥ дл€ системи кровооб≥гу ≥ Ї антиоксидантами.

ћасло буд€ка, соњ та сон€шнику також використовуютьс€ при виробництв≥ маргарину, м≥ст€ть велику к≥льк≥сть пол≥ненасичених омега-6 жир≥в, корисних дл€ здоров'€.

—ол≥дн≥ виробники завжди вказують на упаковц≥ найменуванн€ використаних дл€ приготуванн€ маргарину ол≥й та њх процентне сп≥вв≥дношенн€.

‘ах≥вц≥ не рекомендують повн≥стю в≥дмовл€тис€ в≥д вершкового масла. Ќа њх думку, д≥Їта повинна бути збалансованою, що м≥стить р≥зн≥ джерела корисних речовин.


18.03.2014