Ехінококоз

Ехінококоз – хронічне захворювання гельмінтозу, при якому в печінці, рідше в легенях і інших органах утворюються солітарниє або множинні кістозні утворення, що містять личинки паразитів.  Збудниками ехинококкозов є стрічкові черв’яки роду Echinococcus у стадії личинки.

Echinococcus granulosus викликає у людини однокамерний або гидатідозний ехінококоз, а Echinococcus multilocularis – багатокамерний ехінококоз або альвеококкоз. Личинкова стадія однокамерного ехінокока (циста) має бульбашковидну форму. Містить прозору, злегка опалесцирующую багату білками рідину. Вона має декілька оболонок, на внутрішній з них (зародковою) розташовуються протоськолекси тієї ж будови, що і ськолекси дорослих гельмінтів, і виводкові капсули – невеликі округлі утворення із зворотним розташуванням оболонок.

Усередині первинного «материнського» міхура можуть формуватися вторинні «дочірні» і третинні міхури. Личинкова стадія багатокамерного ехінокока є конгломератом дрібних бульбашок, що утворюються шляхом екзогенного брунькування. Їх порожнина заповнена рідиною або драглистою масою, на стінці формуються одиничні протоськолекси.  Статевозріла форма Echinococcus – цестода довжиною 2–7 мм, що має голівку з 4 присосками і подвійною короною з 35–40 гачків, шийку і 2–6 члеників. У статевозрілій стадії гельмінти мешкають в тонкій кишці у остаточних господарів – кішки, собаки, вовка, рисі, і ін. У личинковій стадії – у проміжних господарів – людини, коня, свині, зайця, північного оленя, вівці, буйвола.Остаточний господар заражається, використовуючи в їжу внутрішні органи проміжного господаря, уражені личинками ехінококів. У його кишечнику з протоськолексов розвиваються дорослі паразити. Розвиток однокамерного ехінокока завершується за 35–86 днів, а термін життя обчислюється 5–10 місяцями.Багатокамерний ехінокок розвивається в кишечнику остаточного господаря 27–38 днів і зберігає життєздатність протягом 5–7 місяців.

Зараження

Зараження людини відбувається при контакті з інвазованими тваринами. При зборі ягід і трав, при використанні води із заражених яйцями гельмінтів джерел, при виробленні шкур.

У шлунково-кишковому тракті людини онкосфери ехінокока звільняються від оболонки, личинки, що виділилися, упроваджуються в мезентеріальні кровоносні судини і розносяться потоком крові. Велика частина личинок затримується в печінці, частина їх потрапляє в легені (через малий круг кровообігу).Незначна частина личинок потрапляє в нирки, кістки, мозок.

У ураженому органі може розвиватися одна кіста (солітарноє поразка) або декілька (множинний ехінококоз). Кіста зростає впродовж декількох років, відсовуючи і здавлюючи тканини господаря, які атрофуються і некротизуються.Ехінококоз в неускладнених випадках може протікати роками і виявитися випадково (при флюорографії) або при цілеспрямованому епідеміологічному дослідженні.  На початкових стадіях захворювання діагноста ехінококозу утруднена із-за стертої і неспецифічності клінічних проявів і грунтується на аналізі комплексу клінічних даних, рентгенологічних, радіоізотопних (сканування, сцинтіографія) і імунологічних досліджень.

Реакції

Серологічні реакції при ехинококкозах використовують для первинної діагностики. Для оцінки результатів оперативного і консервативного лікування і спостереження за хворими в динаміці, для раннього виявлення рецидивів захворювання. Локалізація і життєздатність ларвоцист ехінокока гидатідозного і альвеолярного, інтенсивність інвазії. Ттакож стан імунної системи господаря впливають на інтенсивність антітелообразованія і виявляється інвазованих за допомогою серологічних реакцій.Найбільш ефективними для діагностики ехинококкозов є реакції РНГА і ІФА, за допомогою яких виявляються до 40–98% інвазованих, незалежно від видової приналежності паразита.

Збіг результатів двох реакцій спостерігається в 90% випадків. Та, що максимальна виявляється ехинококкозов серологічними методами (до 98%). Спостерігається при локалізації ехінококових міхурів живого паразита в черевній порожнині і зачеревному просторі, а також при множинній і поєднаній поразці. При поразці легенів, а також за наявності 1–3 кіст невеликого (до 2 см) розміру ефективність серологічної діагностики нижче і вагається в межах 70–80%. Найменш інформативні серологічні методи діагностики при ехінококозі нервової (спинний або головний мозок, око), м’язової або кісткової тканини, а також при загиблому і обвапненому паразитові.В цьому випадку чутливість діагностичних препаратів не перевищує 40%.

Діагностика

При серологічній діагностиці ехинококкозов можлива реєстрація псевдопозитивних результатів. Виникають за наявності в крові неспецифічних антитіл, схожих по структурі з антитілами до ехінокока. Найчастіше псевдопозитивні результати отримують при соматичних і інфекційних захворюваннях. Супроводяться обширними деструктивними процесами в уражених органах (цироз печінки, туберкульоз легенів і інших тканин, онкологічні захворювання). Виникнення псевдопозитивних реакцій можливе при інших гельмінтозах (опісторхоз, фасциолез, цистицеркоз, теніоз).

Низькі титри антитіл можуть бути виявлені в ранній період хвороби (кісти діаметром до 2 см).  Також при обвапнених оболонках ларвоцист; різке зниження титрів може спостерігатися при процесі, що далеко зайшов, в пізніше, неоперабельній стадії ехинококкозов.

Високі титри антитіл можуть бути виявлені у хворих з активним процесом, частіше локалізованому в органах черевної порожнини; в разі легеневої локалізації кісти ехінокока (навіть за наявності кісти великих розмірів) титри антитіл можуть бути низькими.

У разі необхідності виявлення цієї або іншої хвороби проконсультуйтеся з нашими лікарями у Центрі Сімейної Медицини за адресою:  вул. Драгоманова, 14а, м. Кам`янець-Подільський.