Гінекомастія у чоловіків
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Гінекомастія у чоловіків

При гінекомастії збільшується обсяг всіх тканин молочної залози та спостерігається їх гіперплазія. 

Деякі спеціалісти це захворювання молочних залоз у чоловіків розглядають як дисгормональне, у деяких випадках із порушенням функції ендокринних залоз (гіпофіза, статевих залоз, коркової речовини надниркових залоз). 

Клінічна картина 

Без видимої причини появляється захворювання у більшості випадків, а особливо в хлопчиків у 13-17-річному віці. Відрізняється гінекомастія у чоловічої статті зрілого віку (п’ятдесят років і старше). У підлітків досить часто збільшення молочних залоз спостерігається, буває одностороннім та двостороннім. 

У хлопчиків при двосторонній гінекомастії вона самостійно зникає з віком. Молодим людям, у яких спостерігається одностороння локалізації гінекомастії заподіює косметичні незручності, проте не потрібно відразу вдаватися до операції. Хірургічне втручання проводиться лише у тих випадках, коли відсутній регрес залози або молочна залоза збільшена до великих розмірів і це не відповідає косметичній точці зору.  

У чоловіків вже у старшому віці захворювання зустрічається нерідко, проте самостійно може зникати. Залоза, яка збільшена у розмірі, крім косметичних незручностей, може викликати відчуття напруги,  заподіює біль при торканні до соска, викликає відчуття дискомфорту. При проведенні пальпації визначається дископодібної форми, тверда, гладка, симетрично розташована нижче ареоли тканина залози.

Якщо людина досить часто вживає певні медикаменти, то вони у свою чергу можуть викликати загострення гінекомастії (теофілін, естрогени, фенотіазини, дігоксин та ін.).
Потрібно не забувати про те, що гінекомастія може спостерігатися як симптом другого захворювання (ниркова недостатність, дистрофія внаслідок неповноцінного харчування, цироз печінки).

Потрібно диференціювати захворювання із іншими хворобами. При раку молочна залоза на відміну від гінекомастії розташована збоку або нижче від ареоли, безболісна. Вона може бути глибоко розташованою або фіксована до шкіри, обмежено рухлива. 

У пацієнтів старшого віку при гінекомастії, точно так само як у пубертатному періоді, не проводять спеціального лікування, якщо не виникають значні косметичні незручності або немає підозр на наявність раку. 

Лікування

Якщо хворий наполегливо просить, то лише тоді проводиться підшкірне видалення залози (субкутанна мастектомія) із збереженням соска (у всіх випадках показано термінове гістологічне дослідження).