Буряк дарує букет здоров’я
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Буряк дарує букет здоров’я

У процесі споживання овочів організм людини одержує усі необхідні йому мінеральні речовини. Їжа, що багата на вітаміни, надає організму бадьорості, завдяки їй людина може жити повноцінним життям довгі роки, зберігати фізичну та духовну активність. Зовсім не випадково у довгожителів перше місце серед інших продуктів харчування посідають сирі овочі, фрукти, свіжа зелень та пряні трави…

У списку овочів довголіття важливе місце займає усім нам чудово знайомий буряк. Культивують його у всіх регіонах України як овочеву культуру. В їжу вживають і коренеплоди, і листя. Харчова цінність буряка визначається унікальним складом вітамінів, поєднанням калію, йоду, заліза, білків і клітковини. Лікувальне значення столових буряків зумовлене наявністю в них активних речовин у кількостях, що мають лікувально-профілактичне значення.

Найбільшою цінністю буряка є його мікроелементний склад (понад 50% натрію і лише 5 % калію). Це сприяє розчиненню солей щавлевої кислоти, які у наслідок вживання вареної їжі накопичуються в кровоносних судинах. Сік буряка показаний при розширенні вен або їх затвердінні, згущенні крові, що викликає високий тиск крові та інших порушень серцевої діяльності.

У столових буряках є цукри (цукроза, глюкоза, фруктоза), органічні кислоти (щавлева, яблучна, лимонна), пектини (1,2%), білок (1,7%), бетаїн, каротин (0,01 мг %), аскорбінова кислота (5-15 мг%), вітамін В1 (0,02мг %), вітамін В2 (0,04 мг %), барвники та сполуки калію, магнію, заліза, міді, ванадію, бору, марганцю, йоду, кобальту, літію, молібдену, рубідію, фтору і цинку. За вмістом йоду буряк поступається лише морській капусті, а тому є дієвим захистом від склерозу.

Лікувальна дія буряка

Сік з буряка справляє спазмолітину, діуретичну, та проти склеротичну дію. Він стимулює шлункову секрецію і перистальтику кишечника, затримує розвиток мікроорганізмів у ньому, сприяє виведенню холестерину. Для послаблюючого ефекту вживають свіжий сік буряка (по півсклянки) натщесерце або салат з варених буряків – також натщесерце. Сік підвищує міцність кровоносних капілярів, розслаблює спазми судин, виявляє протипухлинні властивості, регулює обмін речовин в організмі, позитивно впливає на функції статевих залоз. Відомі й протизапальні та ранозагоювальні властивості соку буряка. Вживання буряка є  ефективним при  спастичних колітах, атеросклерозі, тиреотоксикозі, аритміях, гіпертонічні й хворобі, захворюваннях печінки, атонії кишечника, хронічних закрепах. Вміст кальцію в буряку забезпечує загальне живлення клітин організму, а вміст хлору є очисним засобом для печінки, нирок та жовчного міхура, стимулює діяльність лімфи у всьому тілі. Сирий і квашений буряк – ефективний засіб при лікуванні цинги. Буряк – еліксир щастя з нашого городу: він містить у собі фолієву кислоту, без якої неможливо відчувати задоволення, оптимізм, піднесений настрій.

Свіжий сік буряка перед вживанням неодмінно треба витримати у холодильнику щонайменше дві години!

02.04.2016