Живокіст гоїть не лише кістки
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Живокіст гоїть не лише кістки

Живокіст – рослина з багатою історією. Ще в 50-му році нашої ери лікар Діоскорид описав її властивості і дав рекомендації щодо застосування. Пізніше Парацельс радив живокіст як засіб для лікування ран. Потім про нього майже забули, хоча знахарі і травники не часто, але все ж таки застосовували його.

Сьогодні, завдяки поновленню уваги до фітотерапії як дієвого і доступного виду лікування, живокіст знову набуває популярності: мазі та настоянки на його основі продаються в аптеках, а читачі «Фіто» цікавляться рецептами зі скарбниці народної медицини, до складу яких входить живокіст.

Живокіст – це багаторічна трав’яниста рослина, що пишно розростається з весни до осені заввишки до 1м. Листя і стебло вкриті жовтими волосками, а червоно-сині, рожеві, іноді  - білі квіти зібрані у віночки. Стебла високі, гранчасті, вгорі криласті від листків. Листки червоні, цілокраї; нижні – великі, верхні – глибоко сидячі, шорсткувато-притиснуто-щетинисті. Квітки у завійках, плід сухий, розпадається на 4 горіхи. Віночок темно-фіолетовий або рожевий, трапляється і білий. Корені короткі, товсті, розгалужені, чорного кольору. Цвіте рослина у травні-липні. Найкомфортніше почуває себе у місцях, багатих на вологу: на схилах річок, на берегах канав, вологих луках. Завдяки своєму авторитету в народній медицині Європи рослина досить швидко розповсюдилась по всьому світу, особливо в Північній Америці, Індії, Австралії та інших країнах.

Заготівля і зберігання

Для виготовлення ліків використовують корені рослини. Збирають їх восени, очищають від землі, ріжуть на шматочки довжиною 15-20 см. І миють. Після видалення ушкоджених частин корені розщеплюють уздовж, іще раз споліскують водою і сушать під навісом на повітрі, на горищі або сушарці при температурі 30-40 градусів тепла. При повільному сушінні корені всередині буріють і стають непридатними до вживання. Сухої сировини виходить десь 18%. Строк придатності – три роки. Рослина неофіцинальна і помірно отруйна, тож ніколи не перевищуйте рекомендованої дози, особливо при застосуванні кореня у свіжому вигляді! Вживання всередину препаратів з живокосту протипоказане при вагітності, гіпотонії і захворюваннях печінки.

14.12.2015