Готуємо соки власноруч
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Готуємо соки власноруч

Хоча нині немає проблеми із придбанням будь-яких соків для дітей різного віку, перевагу слід віддавати свіжим сокам, приготованим власноруч. У соки, особливо з м’якоттю, переходять усі розчинні речовини: цукри, мінеральні солі, органічні кислоти, вітаміни, ферменти, біологічно активні речовини. Недарма свіжоприготовлені соки називають рідкими фруктами та овочами.

Пам’ятайте:

Для приготування соків використовують дозрілі фрукти та овочі.

Збирати фрукти та ягоди слід уранці, одразу після висихання трави, у плетені кошики чи пластикові миски.

Найліпші соки одержують із сировини, переробленої одразу після збору. Щоб мати максимальну кількість соку, відбирайте найсоковитіші сорти фруктів та овочів.

Ягоди з ніжною м’якоттю (малину, ожину, суниці) мити тільки під душем у ситі або друшляці і дайте воді стекти.

Протирати фрукти чи ягоди слід на решеті або через друшляк із пластмаси або сталі, що не іржавіє і не підлягає дії органічних кислот.

Користуватися м’ясорубками з металевими ножами не рекомендується, оскільки втрачається значна кількість аскорбінової кислоти. Змінюється колір соку: він стає мутним.

Сировину нарізають безбосередньо перед приготуванням соку.

У разі респіраторних захворювань ліпше вживати профільтровані соки.

Більш корисні соки з м’якоттю – у їхньому складі є речовини, що гальмують окиснення вітаміну С, а також клітковина та пектин.

Соки кісточкових не можна вживати у суміші з іншими соками.

Соки багаті на фітонциди (часнику, цибулі, редьки, хрону, кропиви, щавлю) використовують зазвичай як добавку до інших соків і не більше, як одну чайну ложку на склянку

Смак соку можна поліпшити, додавши мед, нарізану зелень кропу, петрушки, дрібно натерту лимонну чи апельсинову шкірку, ванілін, кмин, корицю, тощо.

Сік кавуна і дині не рекомендується змішувати з іншими соками.

Гострі, гіркі, неприємні на смак соки можна розвести молоком, сметаною, кефіром, сироваткою.

Дітям сік із брусниці, лимона, картоплі, кореня петрушки, чорноголової капусти, кольрабі, листя червоного буряку слід уживати в суміші з іншими соками в обсязі не більше як 5 мл за один прийом.

Натуральний яблучний та грушевий сік, із цитрусових, винограду, моркви, помідорів, гарбузів вживають окремо або в сумішах не більше як 200 мл – залежно від віку дитини.

Перед приготуванням соків фрукти та овочі не обчищайте: у шкірці найбільше вітамінів та мінералів. Обчищають – цитрусові, баштанні, а також банани.

14.03.2015