МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Остеохондроз

Захворювань кісток і м’язів багато. Але основне місце, безперечно, займає остеохондроз.

Раніше існувало переконання, що остеохондроз – це відкладення солей. Насправді ж остеохондроз – дегенеративно-дистрофічний процес, який, як правило, починається з руйнування тканин між хребцевого диска та призводить до змін у структурі всього хребта. Тобто це процес руйнування, а не накопичення. Відкладання солей є наслідком або супутнім процесом. Лікування народними засобами часто передбачає саме виведення солей, що може тимчасово зняти біль. Але необхідно терміново звернутися до лікаря, щоб тимчасове обезболення не стало причиною ускладнення захворювання.

Суть захворювання – у руйнуванні кістки та втраті гнучкості хрящового та зв’язкового апаратів хребта. Найголовніше, з чого все починається, - це втрата гнучкості хрящового між хребцевого диску. Основною причиною захворювання є порушення живлення між хребцевого диску. Наприклад, якщо людина веде сидячий спосіб життя, мало ходить, то клітини її між хребцевих дисків не тільки відчувають гіпернавантаження, але і не отримують живлення, починають виснажуватися, хворіти, вмирати. Необхідно пам’ятати, що надмірні навантаження на хребет пов’язані не тільки з фізичним перенапруженням, а й з постійним сидінням.

Щодо навантажень. Якщо ми на витягнутих руках піднімаємо вантаж у 10 кг, то навантаження на поперекові міжхребцеві диски буде становити 17іф ФІІфчяяяя0 кг. А якщо маса вантажу буде дорівнювати 90 кг, то навантаження на п’ятий між хребцевий диск складе понад 1000 кг. Що стосується положень тіла людини, чому не варто так багато сидіти – саме тоді диски відчувають найбільшу напругу. У звичайної людини масою  в 70 кг в положенні лежачи четвертий поперековий диск відчуває напругу в 20 кг, в положенні стоячи або під час ходьби – від 70 до 100 кг, а в положенні сидячи – до 140 кг і більше!

Тому остеохондроз треба розглядати не тільки як захворювання хребта, але і як захворювання системи забезпечення його функціонування, тобто наш спосіб життя, та шукаючи причину, що призвела до змін у хребті.

Остеохондроз починається з внутрішніх тріщин фіброзного кільця між хребцевого диска. Тріщини з’являються внаслідок порушення живлення між хребцевих дисків та навантаження на хребет. Це перша стадія захворювання.

З часом патологічний процес переходить на весь рухомий сегмент, страждають усі утворення, що лежать навколо диска: нерви, зв’язки, судини, м’язи. За змінами дисків виникають зміни у суміжних хребцях – через їх зближення. На краях поверхні тіл хребців утворюються кісткові розростання, що мають форму бахроми, дзьобів, містків.

Набухання дисків призводить до утворення грижі. В умов зближення суміжних хребців виникає дистрофічний процес у між хребцевих суглобах – спондилоартроз. У цьому періоді і з’являється деформація у вигляді кіфозу, лордозу, сколіозу. Далі йде розвиток деформуючого артрозу з кістковими розростаннями тіл хребців.

Симптоми остеохондрозу бувають різними залежно від уражень різних відділів хребта. Для остеохондрозу шийного відділу  характерний біль у задній поверхні шиї, обмеження рухів у шийному відділі хребта, шум у вухах, запаморочення, скутість плеча та руки. Хворі відчувають тупий або гострий біль вночі («повзання мурашок», оніміння, поколювання), що посилюється під час кашлю, чхання, гучної розмови. Біль охоплює плечовий та ліктьовий суглоби, передпліччя, віддає у шию та потилицю. Під час відведення рук та закладання їх за спину біль посилюється.
За шийно-грудного остеохондрозу біль часто віддає в область серця (кардіалгія) і хворий, думаючи, що у нього стенокардія, змушений звертатися до кардіолога. Але валідол та нітрогліцерин не знімають біль такого типу, ЕКГ також не показує жодних змін.

За вираженого грудного остеохондрозу нерідко спостерігаються порушення в роботі шлунково-кишкового тракту. Хворі скаржаться на часті печії, закрепи, біль в області печінки або живота.