Фітотерапія у Центрі сімейної медицини
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Фітотерапія у Центрі сімейної медицини

Сьогодні до народної медицини звертається дедалі більше людей, адже їй довіряють, а народне цілительство навзаєм виправдовує людську довіру. 

Ми справді живемо у світі ліків: вони у вигляді незчисленної кількості рослин повсюди оточують нас. Та, на жаль, далеко не всі розуміють їхню мову, не відають, як із цілющою метою їх використовувати, як і коли збирати, яким чином заготовляти. 
Головне ж при цьому - не зашкодити собі, бо кожна рослина може бути і ліками, і отрутою. 

Здоров`я - найбільше багатство. Однак по-справжньому цінувати таке багатство людина починає, лише тоді, коли його втрачає. Тоді виникає проблема, як повернути здоров`я, куди звертатися за допомогою, яким методам лікування віддати перевагу. Чому ж не дбають про профілактику хвороби? Адже наша природа настільки багата й щедра, що можна з її поміччю попередити чимало недуг. Головне ж - слідкувати за собою, дбати, щоб їжа була ліками, а не ліки - їжею, не йти за покликом тваринних інстинктів. 

У нашому медичному центрі ми чимало уваги приділяємо саме попередженню хвороб, розповідаємо про це людям, намагаємося пояснити, що лікування захворювання буде набагато складнішим і дорожчим, ніж його профілактика. Незважаючи на великі можливості сучасної медицини у профілактиці й лікуванні різноманітних захворювань, кількість їх не зменшується, а хронічних хворих стає усе більше. Тому все частіше людина звертається до лікування, традиції якого передаються із сивої давнини. 

Лікування травами (фітотерапія) - одна із провідних ланок народної медицини. Фітопрепарати - це лікарські засоби, що отримуються виключно з рослинної сировини, трав, цілої рослини або її екстракту. Цілителі стародавнього світу залишили майбутнім поколінням записки, в яких передається безцінний досвід лікування різних захворювань природними засобами. Їх тепер називають народними або, зовсім несправедливо, "нетрадиційними". Саме ліки на натуральній сировині і є традиційними по відношенню до історії лікування. 

Важливою особливістю лікарських рослин є те, що вони швидше й активніше включаються в біохімічні процеси людського організму, ніж хімічні, чужі для організму синтетичні засоби. Перевага на стороні лікарських рослин ще й тому, що вони, на відміну від синтетичних лікарських препаратів, рідко викликають ускладнення, особливо алергічні реакції. Лікарські рослини, нормалізуючи функції окремих органів і систем, позитивно впливають на обмін речовин в організмі. Ось чому їх можна використовувати для тривалого лікування. 

Фітотерапія - могутній лікувальний засіб народної медицини, що вимагає серйозного наукового підходу, оскільки самостійне лікування лікарськими травами небезпечне: адже кожна рослина має як основні показання, так і протипоказання до застосування. Із сильнодіючими лікарськими травами потрібно дотримуватися великої обережності і вельми строго дотримувати дозу. Грамотно скласти збір трав може лише лікар - фахівець з фітотерапії. У багатьох випадках досягти повного ефекту можна тільки при поєднанні медикаментозного лікування з лікуванням травами. Лікарські трави попереджають і усувають ускладнення при прийомі антибіотиків, гормонів і хіміопрепаратів. 

Фітотерапія ефективна при лікуванні бронхіальної астми, гіпертонії, серцевої недостатності, виразки шлунку і дванадцятипалої кишки, хронічної пневмонії і цілого ряду інших важких "невиліковних" хвороб. Лікарські трави не тільки зупиняють, але і надають зворотнього розвитку запаленню на будь-якій стадії аж до стадії некрозу. При цьому лікування травами в народній медицині не завдає шкоди організму, а тільки дає одужання при важких обширних опіках, пораненнях, травмах, інфаркті міокарда, інсульті, гострому маститі, пієлонефриті, сепсисі. 

Виготовлені з лікарських трав фітопрепарати мають свої характерні особливості: поступовий, повільний розвиток терапевтичного ефекту, м'яка, помірна дія, як правило, тільки пероральне введення або зовнішнє застосування. Вказані характеристики є тим чинником, який визначає свідчення для застосування фітотерапії: лікування і профілактика загострень хронічних захворювань, захворювання серцево-судинної системи, органів дихання і травлення, печінки, жовчних проток, нирок, сечовивідних шляхів і ін. Добрі результати лікування травами дає як метод відновлювальної терапії після перенесених захворювань. Зазвичай при використанні лікарських трав поліпшення настає буквально через декілька днів, але при хронічних захворюваннях стійкий ефект досягається тільки при тривалому і регулярному лікуванні. 

Із різних причин люди звертаються до нашого медичного центру. Але головна причина одна: бажання одужати, зцілитися, повернути собі втрачене здоров`я, а отже, знову радіти життю, мати змогу більше сил і енергії віддавати рідним та близьким, здійснювати свої мрії... І ми ніколи не відмовляємо, уважно вислуховуємо, розпитуємо, оглядаємо хворого та призначаємо лікування. І люди одужують, знову ведуть активне життя, часто у них зникають ті хвороби, які сучасна медицина вважає невиліковними! 

10.06.2013 р.