МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Гігрома

Гігрома - кістозне новоутворення, згусток серозної рідини з елементами фібрину або слизу. Ущільнення розташовується, як правило, в порожнинах навколосуглобових сумок або в новоутвореннях.

Причини гігроми

Гігрома - типовий приклад професійних хвороб, з'являється внаслідок тривалих або багаторазових повторів однакових рухів, дій, змін. В результаті такої діяльності м'язові тканини, суглоби, нервові закінчення поступово трансформуються, призводять до появи зовнішніх ознак відхилень від норми. Фізіологічно гігрома трапляється як результат частих запальних процесів в синовіальних сумках навколо суглоба і сухожилля. Найбільш чутливими для гігроми є ділянки тіла, схильні до регулярного травматичного впливу ззовні.

Як правило, такі дії пояснюються професійними обов'язками, некомфортним взуттям або одягом, що склалися побутовими обставинами. Найбільш часто гігрома вражає синовіальні сумки, на які легше впливати, - кисть і стопа.

Якщо раніше гігрома була поширена серед людей, чия діяльність пов'язана з важкою фізичною працею, то тепер до неї схильні люди, які змушені багато часу проводити за комп'ютером. Робота з клавіатурою може бути вельми травматичною для деяких суглобів, особливо якщо розташування оргтехніки не найзручніше.

Симптоми гігроми

Гігрома частіше виглядає як водянисте утворення в синовіальній сумці з деякими запальними ефектами. Іноді в ущільненні з'являються сліди крові. Межі міхура - міцні, тісно пов'язані з тканинами навколо вогнища захворювання. З розвитком гігроми порожнина ділиться на частини перемичками, плівками, що веде до утворення окремих сумок. Бульбашки поменше містять густий і щільний вміст, більші - серозну рідину.

Гігрома хоч і росте не занадто швидко, але з часом її розмір може збільшитися до 5-6 см, а в запущених випадках і більше.

Первинні ознаки - несильний біль в районі синовіальної сумки. Але біль вже свідчить про те, що розмір гігроми починає обмежувати рух суглоба. Більш дрібні гігроми, як правило, не викликають скарг у хворих. Ступінь хворобливості гігром залежить від фізичного навантаження, а також від того, чи заважає новоутворення нормальному кровотоку і чи не здавлює нервові закінчення. На дотик гігрома являє собою круглу пляшечку з явно вираженою поверхнею, яка може переміщатися під шкірою при промацуванні.

Небезпечним вважається мимовільний розтин гігроми внаслідок удару або порізу. Виділений вміст може викликати запальні процеси або інфекційні зараження. Зовні це проявляється як почервоніння, набряклість і більш гострий біль.

Лікування гігроми

На початкових стадіях розвитку гігроми лікарі не рекомендують хірургічне втручання. Ефективні фізіологічні процедури - аплікації, прогрів, опромінення ультрафіолетом, йодовий електрофорез. Деякі лікарі практикують проколювання порожнини гігроми з витяжкою вмісту, введення всередину спеціальних гормонів і подальшої міцної фіксації суглоба. Такий метод загрожує рецидивами, проте кілька послідовно проведених процедур зазвичай призводять до бажаного ефекту.

Більшість методів лікування гігром має супроводжуватися з тимчасовою зміною характеру діяльності, усуненням травматизації місця виникнення сумки.

Якщо навколо гігроми розвивається запальний процес, застосовують пункцію з одночасним введенням антибіотиків та протизапальних препаратів. По можливості порожнину розкривають, вміст видаляють.

Але жоден метод не гарантує повного вирішення проблеми. Гігрома може відновитися при першій слушній нагоді при збереженні цілісності бульбашки.

Радикальним, але не завжди бажаним методом позбавлення від гігроми, є хірургічне втручання.

22.09.17