МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Вузлувата еритема

Вузлувата еритема — це запальне захворювання, яке характеризується появою хворобливих, червонуватих вузликів під шкірою. При появі симптомів вузлуватою еритеми настійно рекомендується звернутися до лікаря, так як вона може бути ознакою більш серйозного основного захворювання.

Причини

Приблизно в половині випадків точна причина вузлуватою еритеми залишається невідомою. В інших випадках вона може бути пов’язана з наступними порушеннями:

Інфекції. Зокрема, причинами вузлової еритеми можуть бути: стрептокок (це відбувається найчастіше), хвороба котячої подряпини, хламідіоз, кокцидіоїдомікоз, гепатит В, гістоплазмоз, лептоспіроз, мононуклеоз, мікобактеріози, мікоплазмоз, орнітоз, сифіліс, туберкульоз, туляремія, іерсінія;
Підвищена чутливість до деяких лікарських препаратів, включаючи амоксицилін і інші пеніциліни, сульфонаміди, сульфоніл, оральні контрацептиви, різні антибіотики, прогестин.
Вузлувата еритема також може бути викликана гормональними змінами під час вагітності.

Інші розлади, які пов’язують з розвитком вузлуватою еритеми: лейкемія, лімфома, саркоїдоз, ревматизм, хвороба Бехчета, і виразковий коліт.

Вузлувата еритема частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків. Більшість пацієнток з цим захворюванням знаходяться у віці від 18 до 35 років.

Симптоми


Найбільш поширеним симптомом вузлуватою еритеми є вузлики, або ущільнення, які найчастіше з’являються на гомілках, але вона можуть також виникати на інших частинах тіла (на сідницях, литках ніг, стегнах і передпліччях).

Спочатку ці ущільнення — плоскі, тверді, червонуваті, і гарячі на дотик, діаметром до 5 см, іноді — більше. Протягом кількох днів вони можуть стати фіолетовими, а потім за кілька тижнів поступово зникають, залишаючи після себе коричнюватої пляма. 

Іноді вузлувата еритема супроводжується такими симптомами, як загальне нездужання, болі в суглобах, почервоніння, запалення і подразнення шкіри, набряклість ніг.

На місці червоною і запаленої шкіри можуть з’явитися плями, схожі на синці.

Симптоми вузлуватою еритеми можуть нагадувати симптоми таких порушень, як рожа, укуси комах, гостра кропив’янка, сімейна середземноморська лихоманка, поверхневий мігруючий тромбофлебіт.

26.07.2016