Опік третього степеня
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Опік третього степеня

Термічні опіки являють собою пошкодження, що виникають внаслідок зіткнення з розжареним предметами, полум'ям, гарячою парою або рідиною, тривалого впливу сонячного випромінювання і т. д. В залежності від тривалості впливу пошкоджуючого фактора на тканини організму і його інтенсивності глибина ураження може бути різною. 

Виділяють чотири ступені термічних опіків. 

Симптоми 

Термічні ураження 3 ступеня поділяють на дві категорії. 

Опіки 3 ступеня-а 

В даному разі глибина ураження зачіпає епідерміс повністю, а також поверхневі шари дерми. При цьому відбувається загибель основної частини базального, або зародкового шару епідермісу, в якому йде зростання всіх верхніх шкірних шарів. Залишаються життєздатними більш глибокі шари шкіри і їх елементи (потові і сальні залози з протоками, волосяні фолікули). 

Зовнішні прояви можуть бути різними: 

виникнення товстостінних бульбашок, наповнені серозно-геморагічною рідиною, стінки яких складаються з усього отслоившегося епідермісу;

поява тонкошарового пергаментоподобного струпа (кірки) світло-коричневого кольору.

Больова і тактильна чутливість, як правило, знижені, проте на окремих ділянках можуть бути збережені. Постановка точного діагнозу можлива тільки в процесі спостереження за регенерацією пошкодження. 

Опіки ступеня 3-б 

При таких пошкодженнях спостерігається некроз всієї товщі шкіри, а в деяких випадках - також ураження підшкірної клітковини (повне або часткове). Клінічна картина, як і в попередньому випадку, може бути різною: 

сіро-білий (як правило, при впливі рідких середовищ) або темно-коричневий (наприклад, при впливі полум'ям) струп з помірним набряком навколо і вузькою смужкою почервоніння (поява судинного малюнка при цьому говорить про тромбозі вен);

бульбашки, наповнені геморагічним вмістом, з дном, представленим мертвотно-блідою дермою з точковими крововиливами (так зазвичай проявляються опіки від гарячих рідин).

Больова і тактильна чутливість в даному випадку відсутня повністю. На уражених ділянках значно нарушются кровообіг і обмінні процеси. 

Наслідки опіків 3 ступеня

Відповіддю організму при глибоких опіках 3 ступеня, що зачіпають більше 10 % тіла, може стати опікова хвороба, в якій виділяють такі етапи: 

 Опіковий шок - розлади гемодинаміки, що призводять до порушення функцій усіх систем організму, в тому числі центральної нервової системи (триває 12 - 48 годин).

 Опікова токсемія - розвивається в результаті попадання в кров продуктів розпаду обпалених тканин (триває 7 - 9 днів).

 Опікова септикотоксемія - реакція організму на життєдіяльність мікроорганізмів у рані (триває до кількох місяців).

 Відновлення - починається після загоєння і очищення ран.

Ускладнення


 гнійний целюліт;

 лімфаденіт;

 абсцеси;

 гангрена.

04.10.2015