МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Плоскостопість

Мало кому спаде на думку пов'язувати головний біль або біль у спині з плоскостопістю. Вважається, що це несерйозна, незагрозлива хвороба і нею можна знехтувати. Але вона спричиняє серйозну деформацію опорно-рухового апарату. Людина з плоскостопістю подібна до механізму з жорсткими сталевими колесами, які рухаються по бруківці. Ударна хвиля, непослаблена пружинистим склепінням стопи, поширюються вгору по всьому скелету. Навантаження, і дуже значні, дістаються суглобам, хребту і навіть головному мозку. Основним амортизатором стає хребет, внаслідок чого він швидко зношується. Виникають різноманітні ущемлення міжпозвонкових дисків і відповідний букет недуг. Людина навіть і не здогадується, що гострі болі можуть бути пов'язані зі, здавалося б, звичайнісінькою плоскостопістю.

На першій погляд може здатися, що плоскостопість – це проблема лише кістяка (скелета). Проте основна причина цієї патології – захворювання зв'язок та м'язів, тобто сполучної тканини, яка підтримує ступню. Якщо сполучна тканина слабка, то й стопа стає млявою, "розпластаною".

Але плоскостопість, як правило, пов'язана і з іншими, хоча й менш вираженими елементами порушення структури сполучної тканини. Це може бути легкий ступінь кривошиї, лійкоподібна деформація грудної клітки. Тому під час огляду фахівець-ортопед зосереджує свою увагу не лише на плоскостопості, а й на стані кістяка в цілому.

Найпоширеніша причина виникнення плоскостопості – це постійне навантаження на ноги, тривале стояння на ногах (без перерви понад 4 години поспіль), надмірна вага, повсякденне ходіння на високих підборах, травми ніг (переломи, підвивихи суглобів), вузьке та незручне взуття.

Дуже важливо правильно підібрати взуття. Безперечно, модні туфлі на високому підборі красиві, ефектні, але не носіть їх повсякдень. Інакше через деякий час будете приречені носити лише ортопедичне взуття. Краше взуття – з м'якої шкіри на гнучкій підошві, каблук невисокий (3-4 см), жодних платформ, обов'язково – шкіряний верх. Не варто носити взуття надмірно широке й вільне. Воно спричинятиме потертості, запалення й утворення мозолів. Але ще шкідливіше тісне взуття – окрім мозолів, воно призводить до викривлення пальців, порушення кровообігу та вростання нігтів. Черевики мають облягати стопу, немовби друга шкіра. На жаль, нині на наших ринках дуже багато неякісної, а то й просто шкідливої продукції, невідомо звідки до нас завезеної.

На першому місці серед профілактично-лікувальних заходів – масаж. Слід масажувати не лише стопи, а й усю задню групу м'язів гомілки, які підтримують її в нормальному положенні. Призначають також ванночки для ніг, електростимуляцію м'язів гомілки. Також потрібно робити комплекс спеціальних вправ, щоб тренувати м'язи, адже коли м'язовий апарат буде сильним, у нормальному положенні перебуватимуть і стопи, і хребет, не будуть хворіти й суглоби.

  •  Отже, як тільки випаде вільна хвилинка, сідайте і давайте ногам відпочинок: схрестіть ступні, спираючись на зовнішній край стопи. 3-4 рази надень на 30-40 секунд треба ставати на зовнішні сторони стопи.
  •  Сядьте на стілець, роззуйтеся. Поставте ступні на одній лінії, на невеликій відстані одна від одної. Не відриваючи п'ят від підлоги, спробуйте підняти пальці ніг якомога вище. Поставте ступні паралельно. Підібгайте пальці ніг, не відриваючи їх від підлоги, п'яти притисніть до підлоги. Піднімайте пальцями ніг зіжмакані папірці, камінці, мотузки.
  •  Бігати босоніж по росяній траві – вправа, що поліпшує кровообіг у ногах.
  •  Брести по коліна у воді вздовж берега.
  •  Ходити в еластичному взутті на тонкій підошві або навшпиньках босоніж.
  •  Піднятися на носках якомога вище і рухатися вперед та назад.
  •  Зробити 8 кроків на п'ятах, якомога вище піднімаючи пальці, потім 8 кроків на пальцях. Звичайно, дуже маленькими кроками. В основному, працюють тазостегнові суглоби, ноги випрямлені. Це дуже інтенсивна вправа, повторювати її треба спочатку тричі, поступово збільшуючи до 8 разів.
  •  Стоячи на лівій нозі, праву відкиньте назад, поставивши її на носок. Потім перенесіть на неї вагу тіла і повільно опустіть ступню на підлогу, акцентувавши вагу тіла на п'яті. Виконуйте цю вправу якомога повільніше. Потім поставте ліву ногу назад і перенесіть на неї всю вагу тіла.
  •  Добре впливають на зміцнення м'язів ніг і легкі різноманітні стрибки.
Однак слід пам'ятати, що тільки наполегливі щоденні заняття дадуть відчутний результат. Звичайно, це вартує зусиль. Але легка хода – чудова нагорода!

3.11.2012 р.