МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Ячмінь (гордеолум)

Ячмінь повіка - це припухлість, викликана інфікуванням одного або декількох фолікулів вій у їх кореня. Ячмінь на зовнішній поверхні повіка називається зовнішнім, на внутрішній - внутрішнім.

Симптоми ячменю

Основні симптоми ячменю - це біль, почервоніння і набряк повіка. Око може сильно сльозитися або відчувати відчуття чужорідного тіла в ньому. Залежно від того, зовнішній ячмінь або внутрішній, можуть відчуватися і інші симптоми.

При зовнішньому ячмені відзначається наявність жовтого гнійника, розташованого близько до краю повіка. При дотику до нього відчувається тепло або біль.

При внутрішньому ячмені можна побачити почервоніння з жовтою плямою на ньому на внутрішній поверхні повіка, якщо вивернути його назовні. Шкіра в місці набряку виглядає запаленою. Внутрішній ячмінь зазвичай розвивається повільніше, він більш болючий, ніж зовнішній.

У деяких людей за все життя ячмінь може виникати 1-2 рази, у інших - це часте явище. У другому випадку необхідно пройти обстеження для виявлення системних або хронічних захворювань.

Як правило, розвивається тільки один ячмінь, але в деяких випадках їх може бути кілька і навіть на обох очах одночасно.

Причини ячменю

Найчастіша причина розвитку ячменю - стафілококова інфекція. 9 з 10 випадків захворювання пов'язані з цією бактерією.

Зазвичай джерелом стафілококової інфекції є нешкідлива бактерія, що живе на шкірних покривах і всередині носа. Ця бактерія викликає інфекцію шляхом проникнення через маленькі отвори на шкірі або на краю повіка.

Наявність блефарита (запалення краю повіка) - один з чинників ризику появи ячменю.

Лікування ячменю

Як правило, ячмінь проходить самостійно за кілька днів або тижнів, в таких випадках не потрібно спеціального обов'язкового лікування. Але якщо поліпшення не настає, щоб уникнути ускладнень, лікувати ячмінь необхідно обов'язково.

Лікування в домашніх в умовах

Теплий компрес - простий і ефективний метод лікування ячменю. Для цього використовується серветка або махровий рушник, змочений в гарячій воді. Компрес повинен бути комфортним для шкіри, не обпалювати її. Прикладають до повіка протягом 5-10 хвилин. Таке прогрівання сприяє видаленню гною. Процедуру проводити 3-4 рази в день, до настання поліпшення.

Необхідно очищати шкіру навколо повіка від гнійних виділень і сухих кірочок, особливо якщо ячмінь пов'язаний з блефаритом. Для цього змоченим в міцному чорному чаї або дитячому шампуні ватним тампоном протирають край повіка і споліскують очі водою.

До настання одужання необхідно утримуватися від застосування макіяжу, щоб не погіршити стан.

Зазвичай ячмінь не вимагає медикаментозного лікування, але можуть застосовуватися антибіотики для лікування такого ускладнення ячменю, як халязион.

Хірургічне лікування ячменю

Якщо ячмінь дуже великий або його лікування не приносить результату, лікар може проколоти його за допомогою голки або зробити маленький розріз над ним для дренування. Це дасть вихід накопиченому вмісту і позбавить повіко від інфікування.

При невеликому зовнішньому ячмені лікар може запропонувати видалення вії, якщо оточуючі її тканини інфіковані.

Ні в якому разі ці процедури не повинні проводитися самостійно. Не допускається видавлювання ячменю! Всі процедури повинен проводити кваліфікований лікар в стерильних умовах.

17.09.17