МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Гастроптоз

Характеризується гастроптоз опущенням шлунку по відношенню до певної лінії, яка з'єднує виступаючі крила клубових кісток тазу. Різну ступінь вираженості може мати зсув  органу. Жінки у віці від 16 до 50 років схильні найбільш до захворювання.

Причини

Гастроптоз може бути набути або конституціональним. Ослаблення м'язового тонусу очеревини через розтягнення зв'язок шлунка є причиною даного стану, придбаного протягом життя. Також гастроптоз може бути викликаний після видалення в черевній порожнині певних новоутворень, після родової діяльності (чим більше пологів є в анамнезі, тим вищий ризик розвитку даного стану), а також  різкою втратою ваги. Також причиною може бути виражений авітаміноз та білкове голодування.

До вроджених захворювань відноситься конституціональний гастроптоз. Даним станом страждають люди астенічного статури, що мають ряд морфологічних особливостей будови тіла. У цих людей грудна клітка більш вузька, а пропорції тулуба витягнуті по горизонталі.

Симптоми

Захворювання на перших двох стадіях може проходити без яскраво виражених симптомів, пацієнта може нічого не турбувати взагалі. Інші хворі можуть відчувати після переїдання відчуття важкості в епігастральній ділянці. Нестійкого характеру набуває апетит у таких пацієнтів, викликають огиду молочні продукти, переважає тяга до гострих страв та приправ. У пацієнтів відзначається метеоризм, часта відрижка та нудота, яка виникає без причини.

Запор також відноситься до симптомів гастроптоза, який розвивається через уповільнення перистальтики кишечника і птозу поперечно-ободової його відділу.

На третій стадії хвороби у хворого появляється гострий біль у нижній частині живота, особливо проявляється при різкій зміні положення тіла. Після того, як хворий ляже, наступає полегшення стану.

Скаргами невротичного характеру супроводжується конституціональний гастроптоз, а також відмічаються розлади з боку вегетативної нервової системи: дермографізм кінцівок, рясне потовиділення, підвищена дратівливість, часте серцебиття, порушення кровообігу.

На тлі гіпотонії шлунка часто протікає дана патологія, що супроводжується зниженням секреторної функції органу. Гастроптоз може супроводжувати опущення інших органів. Травлення в шлунку та процес випорожнення кишечника не порушується істотно.

Діагностика

Під час постановки діагнозу лікар відзначає відвислий вид живота. У хворого при переході в горизонтальне положення трохи западає верхня частина живота і стає помітна пульсуюча аорта. Відтягнувши очеревину у вертикальному напрямку можна зняти больовий синдром у пацієнтів.

Виражений абрис шлунка. При рентгенологічному дослідженні відзначається розтягнення шлунка у вертикальному напрямку, зближення малої і великої кривизни, а також поглиблення нижнього полюса шлунка в область малого тазу. 

16.09.2015