МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Васкуліт

Васкуліт – являє собою загальну назву для відповідної групи хвороб, які характеризуються руйнуванням та запаленням стінок кровоносних судин. Захворювання зазвичай вражає декілька органів чи тканин: пошкодженні звуженні судини порушують кровопостачання органів і цим відбувається загибель тканин. У будь-якому органі може виникнути хвороба.

Васкуліти поділяються на два види залежно від причин виникнення: первинні та вторинні. Первинні васкуліти самостійно виникають і не супроводжуються іншими захворюваннями. Вторинні - є супутніми хворобами інших патологій.

Всі васкуліти відрізняються етіологією, локалізацією, важкістю; мають багато класифікацій та підвидів.

Виділяють:

  • Хвороба Бехчета,
  • Системні некротичні васкуліти,
  • Синдром Кавасакі,
  • Гранулематоз Вегенера,
  • Алергічні васкуліти шкіри,
  • Гігантоклітинний артеріїт,
  • Геморагічний васкуліт,
  • Неспецифічний аортоартеріїт.

Причини

На сьогоднішній день є недосконало вивченою етіологія даного захворювання. У багатьох випадках васкуліти пов'язують з різноманітними імунними захворюваннями та вірусними інфекціями. Також хворобу викликає алергічна реакція на певні медикаментозні препарати.

Також хвороба може розвиватися як ускладнення перенесених інфекцій. При такій ситуації руйнуються кровоносні судин, тому що відбувається аномальна реакція імунної системи на інфекцію.

Попередниками васкуліту можуть бути хронічні або застарілі аутоімунні хвороби (синдром Шварца-Джампел, системний червоний вовчак, запалення щитовидної залози, реактивні артрити, гломерулонефрит та ін..).

 

Симптоми

Симптомом хвороби є висип. В залежності від супутньої хвороби та локалізації васкуліту, складається симптоматична картина захворювання. Якщо відбувається ураження шкіри, то з'являється висип. Якщо відбувається пошкодження нервів, то у такому випадку порушується чутливість людини. Порушення кровопостачання серця викликає інфаркт, мозку – інсульт. Внаслідок васкуліту нирок може розвиватися ниркова недостатність.

Спільними симптомами васкуліту можуть бути: блідість, підвищення температури тіла, слабкість, втомлюваність, відсутність апетиту.

Для вузликового васкуліту є характерними психічні порушення, блювота та нудота, схуднення, болі в м'язах.

Гігантоклітинний артеріїт характеризується припухлістю в ділянці скронь, сильними головними болями, зниженням маси тіла, слабкістю, лихоманкою.

Гранулематоз Вегенера вражає навколоносові пазухи: покривається слизова оболонка носа виразками, з носа виходять кров'янисті та гнійні виділення; може розвиватися ниркова недостатність, з'являтися кашель (іноді з кров'ю), біль у грудях, задишка.

Симптомами неспецифічного аортоартериїта є непритомність, погіршення зору, слабкість і болі в ногах та руках.

Синдром Бехчета супроводжується запаленням очей, виразками на статевих органах,  повторюваним стоматитом.

Лікування

В залежності від уражених органів та супутнього захворювання проводиться лікування.   Якщо це первинний алергічний васкуліт, то він самостійно проходить у більшості випадків і не вимагає спеціального лікування. Якщо захворювання вражає органи, важливі для життя (нирки, легені, серце, мозок), то поводиться агресивна та інтенсивна терапія.

Для лікування васкуліту застосовують хіміотерапію в мінімальних дозах та кортикостероїди. Метою лікування є не тільки відновлення функцій уражених органів, але в першу чергу придушення аномальної реакції імунної системи, яка руйнує кровоносні судини і порушує нормальне кровопостачання тканин.

 24.05.2015