МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Вірус Коксакі

Захворювання ступнів, кисті рук та порожнини рота - це захворювання вірусне, яке характеризується лихоманкою; ротова порожнина запалюється покривається пухирями та запалюється;на тілі появляється висипка, особливо на сідницях; на ступнях та кистях рук появляються невеликі  червонуваті, плоскі плями або пухирі підносяться. Вірусом Коксакі найчастіше хворіють діти більш старшого віку або немовляти. Захворювання найчастіше виникає в осінні або літні місяці. Поява пухирів та виразок у ротовій порожнині позначається на апетиті дитини, тому що дуже болючим стає розжовування їжі.

Симптоми та ознаки вірусу Коксакі появляються через 2-5 днів після зараження вірусом та близько двох тижнів дані симптоми та ознаки зберігаються. Захворювання степенів, кистей рук та ротової порожнини не є дуже важким захворюванням, тому більша кількість дітей старшого віку та немовлят одужують без різних ускладнень.

Причини

Захворювання ротової порожнини, кистей рук та ступнів пов'язано з одним з декількох типів вірусної інфекції, яка носить назву Коксакі. Дані віруси знаходяться у забрудненій питній воді, у стічних водах та в людських екскрементах. Діти заражаються вірусом у результаті контакту із водою, яка є забрудненою або їжею, в результаті антисанітарного поводження з людськими екскрементами. Також з краплинами слизу при чханні та кашлі передається вірус.

Симптоми та ознаки

Захворювання ротової порожнини, ступнів та кистей рук зазвичай починається з висипання круглих, невеликих за розміром пухирів у роті дитини та помірного підвищення температури (37,8-39,4°С. Найчастіше пухирі появляються на внутрішніх поверхнях щік; також можуть появлятися на яснах, губах та піднебінні. Через 1-2 дні починають пухирі прориватися, на місці яких залишаються неглибокі виразки. Чітко окреслені, круглі, невеликі, заповнені рідиною міхури також можуть з'явитисяпоявлятися на підошвах ступень, на долонях рук, а також між пальцями ніг та рук. Майже у 25% дітей на сідницях появляється висип.

Діагноз

Захворювання ступнів, кистей рук та порожнини рота діагностується лікарем за типовими ознаками та симптомами, особливо коли наявні виразки та пухирі у роті та запалення.

Ускладнення

Вірус Коксакі іноді може призвести до запалення центральної нервової системи, вірусного менінгіту, які проходять самостійно.

Лікування

Оскільки причиною захворювання ротової порожнини, кистей рук та ступнів є вірус, то лікування антибіотиками не є ефективним. Через 1-2 тижні захворювання саме проходить, однак лікування спрямовують на те, щоб створити для дитини максимально комфортні умови. Можуть бути корисними болезаспокійливі та жарознижуючі медичні препарати.
Важливо, щоб дитина отримувала достатню кількість рідини навіть у тому випадку, коли прийом їжі стає болючим. 

Профілактика

Дане захворювання неможливо попередити, якщо не вважати виключення контактів із забрудненою водою та інфікованими людьми.