МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Лупа

Лупа – це коли на волосистій частині голови з'являються сухі дрібні лусочки або жирні шаруваті жовтовато-білуватого кольору. Волосся стає тьмяним, лискучим та жирним, ламким та сухим, і все це супроводжується свербінням голови. Служити може проявом грибкових уражень шкіри, псоріазу, нервового перенапруження,себореї, порушення роботи шлунково-кишкового тракту,  дефіцит групи В або вітаміну А, а також може служити наслідком неправильного догляду за волоссям. Лупа це косметична проблема та є душе поширеною причиною випадання волосся.

Причини 

До основної причини появи лупи на волосистій частині голови відноситься зміна самого стану шкіри голови, яка викликається надмірним зростанням грибка Malassezia Furfur. Якщо нормальні умови шкіри голови, то життєдіяльність грибка Malassezia Furfur протікає безсимптомно, тому що даний грибок є факультативною мікрофлорою шкіри голови.

Спровокувати активну дію Malassezia furfur можуть гормональні зміни, стреси, менопауза, порушення роботи сальних залоз, період статевого дозрівання,  порушення харчування, вагітність. При неправильному догляді за волоссям також з'являється лупа дуже часто. Сушка феном, часте фарбування, використання стайлінгу, тривале носіння головного убору у приміщенні або навпаки зневага головним убором в холодну пору року приводять до порушення мікрофлори шкіри голови. Зниження імунітету, захворювання шлунково-кишкового тракту, бронхіальні та легеневі захворювання також можуть викликати активну дію грибка. Внаслідок дії Malassezia furfur змінюється цикл розвитку клітин епідермісу, вони просто не встигають пройти весь цикл і починають злущуватися, що клінічно проявляється появою лусочок світлого кольору. Лупа може бути тотальною, або лише в якісь певній частині спостерігатись, це все залежить від активності мікроорганізму.

Прояви 

В першу чергу лупа це естетична проблема для кожного в кого проявляється, вона не залишається ніколи непомітною, тому що з лупою у волоссі зовнішній вигляд будь-якої людини стає малоприємним та неохайним. Якщо вичісувати лупу з використанням фена та проводити надмірне миття, це все не допоможе, а навпаки лише підсилить симптоматику. Лупа є найбільш помітною у тих людей, які мають темне волосся, вона розміщується у вигляді лусочок по всій поверхні волосяного покриву, так як при розчісуванні лусочки епітелію зміщуються вниз. Відзначається свербіж у пацієнтів. Волосся стає ламким, тьмяним, січеться, це все відбувається тому що шар лупи постійно заважає нормальному функціонуванню волосяних фолікулів. Якщо пацієнт не проводить ніяких заходів, щоб усунути лупу, то волосся може почати випадати. Є так, що люди починають фарбувати волосся у світлий колір, щоб лупа була непомітною, або носити постійно головні убори, та нажаль ці заходи ще більше погіршують стан шкіри пацієнта.

Діагностика 

Досить просто діагностується лупа у пацієнта, а вже складніше набагато патогенну ланку знайти, яка дала поштовх до активізації M. Furfur. Якщо при опитуванні лікарем-трихологом не встановлено патологій, які могли спровокувати появу лупи то в першу чергу  змінюють засоби по догляду за шкірою та волоссям голови та коригують режим життя.