МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Діабет

Історія цукрового діабету

Пройшло більше трьохсот років з тих пір, коли була відкрита хвороба, яку зараз називають цукровий діабет.

У перекладі з грецького слово «діабет» означає «закінчення» і, отже, вираз «цукровий діабет» буквально означає "той, що втрачає цукор". Це відображає основну ознаку захворювання - втрату цукру з сечею. Ще до нашої ери відомий лікар Аретаїус писав: «Діабет - загадкова хвороба». Цей вислів актуальний і сьогодні, тому що причина діабету і, особливо, його пізніх ускладнень залишається багато в чому нерозгаданою.

У XVII столітті вперше був виявлений солодкий присмак сечі (цікаво, а за яких обставин?) у хворих діабетом. Пізніше лікарі використовували цю ознаку для діагностування хвороби. У 1889 році при мікроскопічному дослідженні підшлункової залози були виявлені характерні скупчення клітин, які назвали «острівцями Лангерганса» за іменем ученого, що відкрив їх, але їх значення для організму пояснити не вдалося. Мерінг і Мінковський в 1889 р. викликали у тварин цукровий діабет, видаливши підшлункову залозу. У 1921 р. дослідникам Бантінгу і Бесту вдалося отримати з тканини підшлункової залози інсулін, який у собаки з цукровим діабетом усував ознаки хвороби. І вже наступного року інсулін вперше був з успіхом використаний для лікування хворого на цукровий діабет. У 1960 р. було встановлено хімічну структуру інсуліну людини, в 1976 р. з інсуліну свині був синтезований людський інсулін, а в 1979 р. був здійснений повний синтез людського інсуліну методом генної інженерії.

З того часу інсулін з успіхом застосовують для лікування цукрового діабету. Інсулін регулює вміст цукру в крові, сприяючи перетворенню зайвої кількості цукру, що надходить в організм, в глікоген. Якщо інсуліну недостатньо, то кількість цукру в крові збільшується, і він починає виділятися з сечею. При цукровому діабеті інсулін вводять підшкірно. Всередину приймати інсулін не можна, оскільки травні соки руйнують його.

Симптоми цукрового діабету

У ряді випадків діабет до певного часу не дає про себе знати. Ознаки діабету різні при діабеті I і діабеті II. Іноді може не бути взагалі ніяких ознак, і діабет визначають, наприклад, звертаючись до окуліста при огляді очного дна. Але існує комплекс симптомів, характерних для цукрового діабету обох типів. Вираженість ознак залежить від ступеня зниження секреції інсуліну, тривалості захворювання й індивідуальних особливостей хворого:

 • часте сечовипускання і відчуття неугамованої спраги, що приводять до зневоднення організму;
 • швидка втрата ваги, часто попри постійне відчуття голоду;
 • високий рівень цукру в крові;
 • відчуття слабкості або втоми;
 • неясність зору («біла пелена» перед очима);
 • складнощі із статевою активністю;
 • оніміння і колення в занімілих кінцівках;
 • відчуття важкості в ногах;
 • запаморочення;
 • повільне лікування інфекційних захворювань;
 • повільне загоєння ран;
 • падіння температури тіла нижче за середню відмітку;
 • порушення зору;
 • швидка стомлюваність;
 • судоми литкових м’язів.

Для початку цукрового діабету I типу характерне швидке погіршення самопочуття і більш виражені симптоми зневоднення організму. Такі хворі потребують термінового призначення препаратів інсуліну. Без відповідного лікування порушення всіх видів обміну речовин може привести до загрожуючого життю стану - діабетичної коми. Причиною цього є нестача в крові інсуліну, ускладнення проникнення глюкози всередину клітини і, отже, дефіцит енергії. Організм починає використовувати запаси енергії, що знаходяться в жирових депо. Оскільки цей процес відбувається дуже інтенсивно, то значна кількість «жиру» виходить в кров. Частина його, проходячи через печінку, перетворюється на кетонові тіла, які потрапляють в кров і справляють токсичну дію на організм. Розвивається важкий стан, що вимагає негайного лікування.

Для того, щоб встановити діагноз "цукровий діабет", необхідно визначити два показники:

1. Рівень вмісту цукру в крові.

2. Рівень вмісту цукру в сечі.

Підвищення рівня цукру крові натщесерце більше 120 мг% свідчить про розвиток у хворого цукрового діабету. У нормі цукор в сечі не визначається, оскільки нирковий фільтр затримує всю глюкозу. А при рівні цукру в крові більше 160-180 мг% (8,8-9,9 ммоль/л) нирковий фільтр починає пропускати цукор в сечу. Тому з сечею виводиться більш-менш значна кількість глюкози. Її наявність в сечі можна визначити за допомогою спеціального тесту-смужки. Мінімальний рівень вмісту цукру в крові, при якому він починає виявлятися в сечі, називається «нирковий поріг».

Оскільки цифри різними медичними установами і авторами трактуються по-різному, то для отримання точного результату рекомендується проведення наступного тесту:

1. Натщесерце визначити рівень цукру в крові.

2. Випити 75 г виноградного цукру, розведеного в 300 мл кип’яченої води.

3. Через 60 хвилин визначити рівень цукру в крові.

4. Через 120 хвилин визначити рівень цукру в крові.

Тест вважається негативним, тобто не підтверджуючим діагнозу "діабет", якщо в крові, узятій натщесерце, рівень цукру нижче 120 мг%, а в крові, узятій через 120 хвилин, - нижче 140%.

Якщо ж при першому вимірюванні рівень цукру вище 120 мг%, а при вимірюванні через 2 години вище, ніж 200 міліграмів (11,1 ммоль/л), то такий результат підтверджує наявність у хворого цукрового діабету.

Причини виникнення цукрового діабету

При цукровому діабеті підшлункова залоза не здатна секретувати необхідну кількість інсуліну або виробляти інсулін потрібної якості. Чому це відбувається? У чому причина діабету? На жаль, однозначних відповідей на ці питання не існує. Є окремі гіпотези, що володіють різною мірою достовірності, можна вказати на ряд чинників ризику. Є припущення, що ця хвороба має вірусний характер. Часто висловлюється думка, що діабет обумовлений генетичними дефектами. Твердо встановлено тільки одне: діабетом не можна заразитися, як заражаються грипом або туберкульозом.

Цілком можливо, причини діабету першого типу (інсулінозалежного) в тому, що вироблення інсуліну знижується або зовсім припиняється унаслідок загибелі бета-клітин під дією ряду чинників (наприклад - аутоімунний процес). Якщо такий діабет, як правило, вражає людей до 40 років, тому повинні бути свої причини. При цукровому діабеті другого типу, який зустрічається в чотири рази частіше, ніж діабет першого типу, бета-клітини спочатку виробляють інсулін в звичайній і навіть великій кількості. Проте активність його понижена (як правило, через надмірності жирової тканини, рецептори якої мають знижену чутливість до інсуліну). Надалі може наступити зменшення утворення інсуліну. Захворюють, як правило, люди старші 50 років.

Безумовно існує ряд чинників, які приводять до появи цукрового діабету. На першому місці слід вказати спадкову схильність. Практично всі фахівці згодні з тим, що ризик захворіти на цукровий діабет зростає, якщо у вашій сім’ї хтось хворіє або хворів на цукровий діабет - один з ваших батьків, брат або сестра. Проте в різних джерелах наводяться різні цифри, що визначають вірогідність захворювання. Є спостереження, що діабет першого типу успадковується з вірогідністю 3-7% по лінії матері і з вірогідністю 10% по лінії батька. Якщо ж хворіють обоє батьків, ризик захворювання зростає у декілька разів і складає до 70%. Діабет другого типу успадковується з вірогідністю 80% як по материнській, так і по батьківській лінії, а якщо на інсулінонезалежний цукровий діабет хворіють обоє батьків, вірогідність його прояву у дітей наближається до 100%.

За іншими джерелами, немає особливої відмінності у вірогідності захворювання діабетом першого і другого типів. Вважається, що якщо на діабет хворіли ваші батько або мати, то вірогідність того, що ви теж захворієте, складає приблизно 30%. Якщо ж хворіли обоє батьків, то вірогідність вашої хвороби складає близько 60%.

Вже цей розкид в цифрах показує, що абсолютно достовірних даних із цього приводу не існує. Але зрозуміло головне: спадкова схильність існує, і її необхідно враховувати в багатьох життєвих ситуаціях, - наприклад, при вступі до шлюбу і при плануванні сім’ї. Якщо спадковість пов’язана з цукровим діабетом, то дітей потрібно підготувати до того, що вони теж можуть захворіти. Треба роз’яснити, що вони складають «групу ризику», а значить своїм способом життя повинні звести нанівець всі інші чинники, що впливають на розвиток цукрового діабету.

Друга по значущості причина діабету - ожиріння. Цей чинник, на щастя, може бути нейтралізований, якщо людина, усвідомлюючи всю міру небезпеки, посилено боротиметься з надмірною вагою і переможе в цій боротьбі.

Третя причина - це деякі хвороби, в результаті яких відбувається ураження бета-клітин. Це хвороби підшлункової залози - панкреатит, рак підшлункової залози, захворювання інших залоз внутрішньої секреції. Провокуючим чинником в цьому випадку може бути травма.

Четверта причина - це різноманітні вірусні інфекції (краснуха, вітряна віспа, епідемічний гепатит і деякі інші захворювання, включаючи грип). Ці інфекції грають роль спускового механізму, що ніби запускає хворобу. Ясно, що для більшості людей грип не стане початком діабету. Але якщо це огрядна людина із загостреною спадковістю, то для неї і грип представляє загрозу. Людина, в роду якої не було діабетиків, може багато разів перенести грип і інші інфекційні захворювання - і при цьому вірогідність розвитку діабету у неї значно менша, ніж у особи із спадковою схильністю до діабету. Отже комбінація факторів ризику підвищує небезпеку захворювання у декілька разів.

На п’ятому місці слід назвати нервовий стрес як сприяючий фактор. Особливо слід уникати нервового і емоційного перенапруження особам із загостреною спадковістю і тим, що мають надмірну вагу.

На шостому місці серед факторів ризику - вік. Чим людина старша, тим більше є підстав побоюватися цукрового діабету. Є думка, що при збільшенні віку на кожні десять років вірогідність захворювання діабетом підвищується в два рази. Значна частина осіб, що постійно проживають в будинках престарілих, страждає на різні форми діабету. В той же час, за деякими даними, спадкова схильність до діабету з віком перестає бути вирішальним чинником. Як показали дослідження, якщо на діабет хворів один з ваших батьків, то вірогідність вашого захворювання - 30% у віці від 40 до 55 років, а після 60 років - всього 10%.


Багато хто вважає (очевидно, орієнтуючись на назву хвороби), що головна причина діабету - в їжі, що на діабет хворіють ласуни, які кладуть в чай по п’ять ложок цукру і п’ють цей чай з цукерками і тістечками. Частка істини в цьому є, хоч би в тому сенсі, що людина з такими звичками в харчуванні обов’язково матиме зайву вагу. А те, що огрядність провокує діабет, доведено абсолютно точно. Не слід забувати і про те, що кількість хворих на цукровий діабет росте, і діабет справедливо відносять до хвороб цивілізації, тобто причиною діабету у багатьох випадках є надмірна, багата на легкозасвоювані вуглеводи, «цивілізована» їжа.

Отже, швидше за все, діабет має декілька причин, у кожному конкретному випадку це може бути одна з них. У окремих випадках до діабету приводять деякі гормональні порушення, іноді діабет викликається ураженням підшлункової залози, що настає після застосування деяких лікарських препаратів або унаслідок тривалого зловживання алкоголем. Багато фахівців вважають, що діабет першого типу може виникнути при вірусному ураженні бета-клітин підшлункової залози, що виробляє інсулін. У відповідь імунна система виробляє антитіла, названі інсулярними. Навіть ті причини, які точно визначені, не мають абсолютного характеру. Наприклад, наводяться такі цифри: кожні 20% надмірної ваги підвищують ризик захворіти на діабет другого типу. Майже у всіх випадках втрата ваги і значне фізичне навантаження дозволяють нормалізувати рівень цукру в крові. В той же час очевидно, що далеко не кожен, хто страждає на ожиріння навіть у важкій формі, захворює діабетом.

Багато що до цих пір залишається неясним. Відомо, наприклад, що інсулінрезистентність (тобто стан, при якому тканини не реагують на інсулін крові) залежить від числа рецепторів на поверхні клітин. Рецептори - це такі області на поверхні клітинної оболонки, які реагують на інсулін, циркулюючий в крові, і таким чином цукор і амінокислоти отримують можливість проникати в клітину.

Рецептори інсуліну діють як свого роду «замки», а інсулін можна уподібнити ключу, який відкриває замки і дозволяє глюкозі увійти до клітини. У тих, хто хворий на діабет другого типу, з якихось причин менше рецепторів інсуліну або ж вони діють недостатньо ефективно.

Проте непотрібно думати, що якщо учені не можуть поки вказати точно, які причини приводять до діабету, то взагалі всі їх спостереження за частотою виникнення діабету у різних груп людей не мають цінності. Навпаки, виявлені групи ризику дозволяють вже сьогодні зорієнтувати людей, попередити їх від безтурботного і бездумного ставлення до свого здоров’я. Турбуватися повинні не тільки ті, чиї батьки хворі на цукровий діабет. Адже діабет буває як успадкованим, так і набутим. Поєднання декількох чинників ризику підвищує вірогідність захворювання діабетом: для хворого на ожиріння, часто страждаючого від вірусних інфекцій - грипу і ін., ця вірогідність приблизно така ж, як для людей із загостреною спадковістю. Отже всі люди, що входять до груп ризику, повинні бути пильні. Особливо уважно слід ставитися до свого стану в період з листопада по березень, тому що більшість випадків захворювання діабетом припадають на цей період. Становище ускладнюється і тим, що в цей період ваш стан може бути прийнятий за вірусну інфекцію. Точний діагноз можна встановити на підставі аналізу вмісту глюкози в крові. 

16.07.2013 р.