МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Поліомієліт

Поліомієліт являється інфекційним захворюванням, при якому уражається центральна нервова система, лімфатична система та шлунково-кишковий тракт. Після перенесеної хвороби у дітей завжди виникають фізичні недоліки.

Потрапивши в організм, вірус поліомієліту, через кров проникає у нервову систему. Він поражає багато різних відділі, а особливо рухові клітини спинного мозку та рухові корінці, що відповідають відповідають в організмі за рухи.

Поширюється вірус захворювання повітряно-крапельним шляхом (кашель, чхання) або по типу кишкової інфекції (через фекалій). Основним засібом профілактики поліомієліту є вакцинація дітей.

Причини

Збудником поліомієліту є вірус, який поширюється через виділення хворої людини, з немитими продуктами та повітряно-крапельним шляхом. Збудник є дуже стійким, він здатний кілька місяців жити у фекаліях, стічних водах, овочах, в молоці.

Приблизно два тижні триває інкубаційний період поліомієліту. Вірус захворювання спочатку потрапляє у кишечник та фіксується на слизових оболонках. Потім він проникає у кровоносну систему і з кровров'ю поширюється по всьому організму, впливаючи при цьому на внутрішні органи та системи. Страждають при цьому саме більше спинний та головний мозок.

Симптоми

У більшості випадків симптоми хвороби починаються підвищеної температури, головного болю та діареї. Також відзначаються різноманітні неврологічні порушення. В організмі людини вірус поліомієліту проходить декілька етапів:

  • інкубаційний період (триває від 2-х до 21 дня);
  • предпаралітичний період, в якому діагностується слабкість та млявість м'язів (триває від 2-х до 6 днів);
  • паралітичний період: м'язи стають більш щільними та важко керованими;
  • відновний період (триває приблизно один рік);
  • період залишкових явищ, при якому зміни м'язів викликають деформацію кінцівки.

Діагностика

По клінічних проявах хвороби та даних лабораторних досліджень діагностується поліомієліт. Враховуються також дані про вакцинацію.

Після проведення вірусологічного дослідження ставиться остаточний діагноз. Вірус виділяють з випорожнень хворого, носоглоткового слизу, у рідших випадках з цереброспінальної рідини.

Лікування

Хвора людина негайно підлягає терміновій госпіталізації. Лікування проводиться у інфекційному стаціонарі.

Профілактика

Потрібно суворо дотримуватися гігієни (старанне миття рук та продуктів харчування). Не можна купатися в брудних водоймах, оскільки вірус може потрапити в організм разом з проковтнутою водою. В нашій країні проводиться обов'язкова вакцинація від поліомієліту, гарантує довічний імунітет.

25.11.2015