МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Сальмонельоз

Сальмонельоз – цеінфекційне захворювання, яке являється найбільш поширеною хворобою у всьому світі.

Причини

Бактерії з роду Сальмонела (Salmonella) є причиною розвитку захворювання.Сальмонельоз поражає органи травлення (шлунок, кишечник). Передається найчастіше захворювання  через продукти харчування та брудну воду, які є зараженими сальмонелами. Величезна кількість людей є носіями сальмонельозу (тому що розмноження бактерій відбувається в організмі людини, а ознаки та симптоми при цьому не проявляються).

Сальмонельоз належить до гострих кишкових інфекцій. Хвороба є поширеною серед дітей, особливо першого року життя. Дуже велику кількість людей може вражати захворювання, які вживають продукти у їжу заражені сальмонелами (м’ясо, яйця птахів, молоко, масло). Завжди зростає процент зараження, тому що бактерії, які потрапляють в продукти харчування, не викликають ніяких зовнішніх змін їжі та ніяких змін у смакових якостях.

Спалахи захворювання досить довго тривають, а також характеризуються вони багатьма летальними випадками. У теплу пору року найбільше виникає спалахів сальмонельозу.

Джерелом інфекції можуть бути тварини, продукти харчування (яйця водоплавних птахів чи курячі яйця), які є заражені сальмонелами,а також люди, хворі на сальмонельоз (хвора людина виділяє сальмонели разом з каловими масами) або бактеріоносії (люди, які перехворіли хворобою, проте ще виділяють мікроби з калом).

Виникнення захворювання пов’язано із поганою термічною обробкою продуктів харчування.

Симптоми

Інкубаційний період триває від 8-ми годин до 3-ьох днів. На початковій стадії сальмонельозу переважають ознаки загальної інтоксикації:

  • Озноб,
  • Підвищення температури тіла (38-39 градусів),
  • Головний біль,
  • Зниження апетиту,
  • Слабкість та ломота в тілі.

З прогресуванням хвороби приєднуються ознаки ураження шлунково-кишкового тракту:

  • Діарея (пронос) – виникає в перші дні з моменту хвороби, слідом за блювотою. Більше 5-6-ти разів на добу відмічається стілець рідкий. Випорожнення мають водянистий, пінистий характер, зеленуватого забарвлення («болотна твань»). Також можуть відмічатися домішки крові у калі. Відрізняється сальмонельоз тим, що при діареї відсутні тенезми, як при дизентерії.
  • Нудота та блювання. Багаторазова блювота, яка відбувається протягом кількох днів (3-4 дні).
  • Біль у животі, який має спастичний характер та локалізується зазвичай в пупковій області.

Діагностика

Лише, коли захворювання себе явно проявить, можна діагностувати хворобу. Щоб підтвердити діагноз сальмонельозу проводять бактеріологічне та серологічне обстеження.

Хворий здає на дослідження блювотні маси, випорожнення,                                                                                                                                            кров, жовч та сечу. Якщо вчасно не діагностувати захворювання, то  це у свою чергу може призвести до поліартриту, перитоніту та інфекційно-токсичного шоку

Лікування

Сальмонельоз лікується за допомогою антибіотиків; препаратів, які виводять токсини з організму; розчинами, які компенсують втрату рідини; дієтою; препаратами  які відновлюють нормальну мікрофлору кишечника.