Головні прояви полінозу
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Головні прояви полінозу

Поліноз ( «сінна лихоманка») - комплекс сезонних алергічних реакцій на пилок рослин. Виявляється ринітом, дерматитом, кон'юктивітом, астмоїдним бронхітом алергічного характеру. Виявляється набряком слизових носа і очей, закладеністю носа, нежиттю, чханням, кашлем, задухою, порушенням нюху, сверблячкою, шкірними висипаннями. Без відповідного лікування буде мати прогресуючий перебіг і може перейти в бронхіальну астму.

Поліноз частіше розвивається в дитячому або молодому віці і протікає циклічно, загострюється в період появи алергену і переходить в стадію ремісії при його зникненні.

Причини полінозу

Алергічні реакції розвиваються при підвищеній чутливості до впливу певного фактора зовнішнього середовища. Таким фактором при полінозі виступає пилок трав і дерев. Дрібний пилок осідає на шкірі і слизових оболонках, викликаючи специфічну реакцію організму.

Період загострення полінозу збігається з періодом цвітіння певних дерев і трав.

Виразність клінічних проявів залежить від погоди. Концентрація пилку в повітрі зростає у вітряну суху погоду, а в дощову сиру погоду в повітрі присутня невелика кількість пилку і симптоми стають менш вираженими.

Симптоми полінозу

Поліноз найчастіше розвивається в дві стадії. На першому етапі з'являються мінливі клінічні прояви: відчуття свербежу в носі, глотці, вухах, області трахеї. Повіки хворого стають набряклими і гіперемованими. Спостерігаються тривалі напади безперервного чхання. З'являються слизові виділення з носа. Розвивається алергічний кон'юнктивіт, що супроводжується світлобоязню, сльозотечею, відчуттям «піску» в очах.

Наступна фаза настає через 6-8 годин після впливу алергену. Посилюється запальна реакція, виділення з носа стає гнійним. У деяких хворих спостерігається кропив'янка або утруднене дихання, обумовлене бронхіальною астмою. У деяких випадках може розвинутися набряк Квінке, контактний або атопічний дерматит, цистит, запалення зовнішніх статевих органів.

Поліноз можуть супроводжувати симптоми «пилкової інтоксикації» - стомлюваність, підвищена дратівливість, зниження апетиту, депресія і напади мігрені. Якщо пилок якимось чином потрапляє в стравохід, наприклад, з медом, з'являється нудота, блювота, що супроводжуються різкими болями в животі.

Лікування полінозу

В першу чергу, необхідно звести до мінімуму контакт з алергеном. Рекомендується скоротити час перебування на вулиці, особливо в суху вітряну погоду. Слід використовувати спеціальні очищувачі повітря, призначені для уловлювання пилку рослин, виключити з раціону окремі продукти, які можуть стати причиною розвитку перехресної алергії. При легкому протіканні полінозу призначаються антигістамінні препарати.

При середній тяжкості полінозу рекомендується використовувати глюкокортикостероїди місцевої дії. При бронхіальній астмі застосовуються інгаляційні глюкокортикостероїдні препарати.

При тяжкому перебігу полінозу глюкокортикостероїди комбінують з антигістамінними перапаратамі загальної дії. При сильній закладеності носа можливе призначення судинозвужувальних засобів строком не більше тижня.

Найбільш ефективним способом лікування полінозу є алергенспеціфічна імунотерапія, яка передбачає введення в організм пацієнта зростаючих доз алергену. В результаті чутливість хворого до алергену знижується.

30.07.17