Бронхіальна астма
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Бронхіальна астма

Бронхіальна астма - алергічне захворювання, що характеризується нападами задухи, викликаних набряком слизової оболонки бронхів і порушенням бронхіальної прохідності (бронхоспазмом).

Статистика захворюваності на бронхіальну астму - 2% від усіх патологій органів дихання. Зростання захворюваності прямо пов'язане зі збільшенням числа пацієнтів, які страждають хронічними захворюваннями легенів і бронхів, а також негативний вплив має забруднення навколишнього середовища і впровадження різних алергенів в побут.

Які чинники провокують розвиток бронхіальної астми?

- Домашній пил,

- пилок рослин,

- шерсть тварин,

- погодні фактори,

- вірусні та бактеріальні захворювання верхніх і нижніх дихальних шляхів,

- харчові продукти,

- певні ліки,

- гормональні порушення та ін.

Одним з важливих чинників прояву бронхіальної астми є спадкова схильність, а сама астма часто з'являється після інфекційних захворювань дихальних шляхів (бронхіт, пневмонія).

Симптоми бронхіальної астми

Найбільш характерні симптоми захворювання - напади задухи, що виникають без видимого зв'язку з зовнішніми явищами. Вони можуть бути викликані простудними захворюваннями дихальних шляхів, переохолодженням, впливом харчового або хімічного алергену. Приступу передують: загальна слабкість, утруднене дихання, спазм у грудях.

Характерні ознаки нападу бронхіальної астми: блідість шкіри, виражена експіраторна задишка, шумне дихання з свистячими хрипами, на шкірі виступає піт, набухають вени обличчя і шиї. Також спостерігається підвищення температури тіла до 37,5- 38,5 С. Коли під час кашлю починає відходити мокротиння, напад помітно зменшується. На ранніх стадіях захворювання такі напади зазвичай нетривалі, проходять протягом декількох хвилин або півгодини. На пізніх стадіях захворювання напади можуть затягуватися до 2-5 годин, в найважчих випадках - до доби. Якщо такий стан триває кілька діб, у пацієнта розвивається астматичний стан.

Види бронхіальної астми

Залежно від причин виникнення бронхіальна астма буває двох видів:

- інфекційна алергічна,

- неинфекционная алергічна (атопічна).

Інфекційна алергічна астма зустрічається в 85% випадків. Вона викликається різними бактеріями і мікроорганізмами, грибками, вірусами. Цей вид астми є ускладненням і наслідком тонзиліту, пневмонії, грипу, запалення навколоносових пазух і т.п. У цих випадках хронічна інфекція дихальних шляхів призводить до зміни їх слизової оболонки, яка не в змозі виконувати захисну функцію для організму.

Неінфекційна алергічна форма захворювання (атопічна астма) може бути викликана неінфекційними алергенами: продуктами промислового виробництва, речовинами рослинного і тваринного походження, лікарськими препаратами. Основним алергеном в 80% випадків є звичайний домашній пил, який представляє собою компонент, що складається з дрібних частинок різноманітних набивних матеріалів, тканин, волосся, вовни і лусочок тварин, кліщів, грибів, бактерій.

Приступ бронхіальної астми може бути викликаний харчовими алергенами: м'ясо, риба, молоко, горіхи, шоколад та ін. Велика роль у виникненні астми відведена лікарським препаратам: аспірин, пеніцилін, пірамідон, анальгін, а часто і вітамінні комплекси.

Лікування проводиться в залежності від форми, стадії і фази захворювання під суворим наглядом лікаря.