Лікувати алергію на пилок треба починати зараз
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Лікувати алергію на пилок треба починати зараз

Алергія - це підвищена чутливість організму до тих чи інших речовин. На теперішній час на алергію страждає від 20 до 40% людей. Захворювання може виникати неждано та передаватись по спадковості. У випадку наявності алергії у обох батьків, ризик виникнення алергічного захворювання у дитини становить до 80%. 

В залежності від того, в якій тканині чи органі відбудеться зустріч алергена з клітинами імунітету-антитілами, там і виникають характерні клінічні прояви. На кон’юнктиві ока виникне алергічний кон’юнктивіт, на слизовій оболонці носа – алергічний риніт, в бронхах – бронхіальна астма, в шкірі – кропив’янка, набряк Квінке, дерматит… Алергеном може стати будь-що: харчові продукти, медикаменти, домашній та бібліотечний пил, шерсть та лупа домашніх улюбленців, пилок рослин та спори грибів. Найбільш агресивними вважають мікрокліщів домашнього пилу та плісняві гриби. Серед харчових продуктів переважають: молочний білок, білок та жовток яйця, горіхи, риба та морепродукти. Але зустрічаються реакції і на яблуко, і на гречку, які не відносяться до продуктів, що часто викликають алергію.

Хто ж є потенційним алергіком? Як уже зазначалось, має значення спадковість. Але це не абсолютна умова. З широким впровадженням у наш побут та оточення «досягнень прогресу» (як-то побутова хімія, косметичні засоби тощо), використання продуктів харчування неналежної якості, погіршення якості води та повітря навколо нас, усе частіше на алергію починають страждати люди, у яких в роду ніхто не хворів. Деякі люди народжуються алергіками, але більшість стає ними згодом. Факторами, що викликають «бунт» імунітету та алергічну реакцію може бути тривале перебування в сирому приміщенні, тютюнопаління, часте та безконтрольне використання медикаментів, «нездорове» харчування, стреси, супутні захворювання.

Головною метою обстеження хворого на алергію є визначення винних алергенів та усунення їх з оточення чи харчування хворого. Методом діагностики є шкірні проби з алергенами, які проводяться за допомогою скарифікатора (робиться подряпина) або прік-теста (мікропрокол).На шкіру передпліччя наноситься крапля екстракта алергена, після чого за допомогою спеціального прік-ланцета робиться мікропрокол. При  наявності алергії на даний алерген спостерігається почервоніння шкіри та набряк. Таке обстеження триває двадцять хвилин. Високоінформативний такий метод для визначення епідермальної, побутової та пилкової алергії.

Обстеження алергічного хворого є досить складним процесом. Буває, що шкіра не відповідає на проведене тестування. Тоді можливе визначення алергенів по крові методом імуноферментного аналізу. Шкірне тестування та дослідження крові на специфічні IgE вказують на ті алергени, що потенційно можуть викликати у вас алергічні реакції. Але позитивна реакція на будь-який алерген ще не говорить про наявність у вас захворювання, так як і негативний результат не може відмінити можливий діагноз. Таким чином, результати проведеного дослідження завжди повинні співставлятися з клінічною картиною захворювання, а висновки повинен робити досвідчений лікар.

 Як рятуватись від алергії? Більшість препаратів від алергії, що продаються в аптеках, зменшують симптоми, але не впливають на причину захворювання. Методом лікування, який діє на механізм захворювання, є специфічна імунотерапія або алерговакцинація. Після визначення алергену з метою вироблення імунітету хворому за спеціальною схемою вводяться дуже малі дози розчину цього алергену під шкіру. Відбувається ефект «щеплення від алергії». Також існують алергени у вигляді драже для розсмоктування. Досить ефективний даний метод для лікування побутової та пилкової алергії. Готуватися до сезонної алергії треба за 4-5 місяців. Якщо людина реагує на амброзію чи полин, лікування призначають не пізніше лютого, при алергії на цвітіння трав – з грудня, на цвітіння дерев навесні – не пізніше листопада. Можна повністю позбавитись алергії.

 У “Центрі сімейної медицини” ви зможете провести всі необхідні дослідження для виявлення алергії та лікування цілого ряду алергічних захворювань.

Ю.В. Тартачник

12.02.2015