МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Поліноз

Що таке поліноз?

Незабаром пригріє сонце, почне танути сніг, визирнуть перші квіти, набубнявіють пуп’янки на деревах, щоб подарувати нашим очам радісні відчуття. Та чи всі очі при цьому радіють? Подразнення та свербіж очей, закладеність носу та рясні слизові виділення з нього при виході на вулицю - чи не найперші ознаки полінозу.

Поліноз - алергічне захворювання слизових оболонок (переважно носа та очей), яке обумовлене підвищеною чутливістю до алергенів пилку рослин та спорів грибів. Крім вищевказаних симптомів, можлива реакція з боку інших органів (прояви на шкірі, ураження шлунку, кишківника, сечовивідної та навіть нервової систем). Така алергія є досить розповсюдженою та охоплює в нашій країні близько 7% населення. Найбільш схильні до полінозу молоді люди, в роду яких є хворі на алергію. В останні десятиліття відбувається “омолодження” захворювання, перші ознаки його починають з’являтися у дітей ще в дошкільному віці. Такі прояви обов’язково потребують консультації лікаря-спеціаліста для адекватного призначення лікування як в період загострення, так і в період ремісії. Нелікований поліноз прогресує з кожним роком. Розпочавшись як весняне або суто осіннє захворювання, він поступово поширюється на весь період цвітіння дерев та трав з весни до осені.

Що ж робити до моменту відвідування лікаря?

Основні поради:

  • В період цвітіння утримайтесь від позаміських прогулянок, особливо в спекотні та вітряні дні. Показано перебування біля моря або річки.
  • Необхідно більше знаходитись удома, тримати зачиненими вікна та кватирки, завісити їх вологою марлею, складеною у кілька шарів. Ефективне перебування у кімнаті із кондиційованим повітрям.
  • Провітрювання проводити уночі (період мінімальної концентрації пилку), старатись не виходити на прогулянки вранці.
  • У квартирі часто проводити вологе прибирання. Пам’ятайте, що кімнатні рослини (герань, примула), садові та польові квіти (троянда, бузок, жасмин, конвалія, фіалка та ін.) можуть викликати загострення хвороби, тому що мають однакові антигени з пилком дерев, трав, бур’янів.
  • При виході на вулицю необхідно мати сонцезахисні щільно прилягаючі окуляри. Повернувшись додому необхідно прийняти душ, переодягнутися, промити ніс та очі проточною водою.
  • Можуть посилювати прояви полінозу продукти харчування, особливо рослинного походження, фітопрепарати, оскільки є можливість розвитку перехресної алергії до харчових продуктів та фітопрепаратів.