МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Синусит

Синусит - запалення слизової оболонки однієї або декількох навколоносових пазух (верхньощелепних, ґратчастих, клиновидних і лобових).

Симптоми


За тривалістю проявів синуситу розрізняють

  • гострий (до 3 місяців),
  • рецидивний гострий (від 2 до 4 випадків гострого синуситу за рік)
  • хронічний (більше 3 місяців).
У запальний процес частіше втягується верхнечелюстная пазуха (гайморит). На другому місці за частотою стоїть запалення клітин гратчастого лабіринту (етмоїдит), потім лобової (фронтит) і клиноподібної (сфеноідіт) пазухи. Прояви захворювання залежать від віку хворого.

У дітей молодшого віку протягом синуситу найчастіше не супроводжується якими-небудь проявами.

Синусит зазвичай проявляється закладенням носа, слизовими або гнійними виділеннями з носа, болем в області пазухи. Нерідко захворювання протікає з підвищенням температури тіла, явищами інтоксикації (слабкість, головний біль, втрата апетиту), набряком щоки і очей з боку ураженої пазухи, болем в області пазух, рясними гнійними виділеннями з носа. Синусит частіше розвивається після вірусної інфекції, хоча може бути і період загального поліпшення між вірусною інфекцією і проявами синуситу.

Найпоширеніший ознака захворювання у всіх дітей, особливо у дітей молодше 10 років - постійні виділення з носа. Найчастіше вони бувають гнійними, але можуть бути і рідкими. У дітей молодшого віку виділення з носа частіше носять слизовий або водянистий характер. У деяких випадках батьки відзначають неприємний запах з рота у дитини.

Головний біль і біль в області пазух є основними проявами синуситу у дорослих, а у дітей вони спостерігаються в одній третині випадків і зовсім рідкісні у дітей середнього і молодшого віку. Майже у половини дітей молодшого віку гострий синусит супроводжується гострим отитом.

Діагностика


Діагностика здійснюється лор-лікарем.

«Золотим стандартом» діагностики синуситу у дорослих є виділення з навколоносовій пазухи при пункції великої кількості бактерій.

Для діагностики синуситу у дітей даний метод не рекомендується. У дітей діагноз грунтується на проявах хвороби і лор-обстеженні.

З додаткових методів дослідження навколоносових пазух використовуються ультразвукове дослідження, рентгенографія в прямій і бічній проекції, комп'ютерна томографія, ядерно-магнітний резонанс. Інформативним методом є ендоскопічне дослідження навколоносових пазух.

30.11.2015