МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Трахеїт

Трахеїт - запалення слизової оболонки трахеї. Розрізняють гострий і хронічний трахеїт. 

Причини 

Гострий трахеїт рідко буває ізольованим; зазвичай він протікає в поєднанні з гострим ринітом, фарингітом і ларингітом. Найбільш частою причиною гострого трахеїту є вірусна інфекція, рідше стафілокок, стрептокок і ін. Розвитку трахеїту сприяють вдихання сухого, холодного або запиленого повітря, що дратують пар і газів. 

Морфологічні зміни в трахеї при гострому трахеїті характеризуються набряком, інфільтрацією і гіперемією слизової оболонки, на поверхні якої можна виявити скупчення слизу, в ряді випадків (наприклад, при грипі) - точкові крововиливи. 

Хронічний трахеїт може розвинутися з гострого. Часто він виникає в осіб, що зловживають курінням і алкоголем, а також при застійних явищах в дихальних шляхах на грунті емфіземи легенів, хвороб серця, нирок; нерідко причиною його бувають хронічні запальні захворювання порожнини носа і навколоносових пазух. 

При хронічному трахеїті можуть спостерігатися як гіпертрофічні, так і атрофічні зміни слизової оболонки трахеї. Гіпертрофічний трахеїт характеризується розширенням судин і набуханням слизової оболонки, посиленим виділенням слизу і гнійної мокроти. При атрофії слизова оболонка стоншується, набуває сіруватого кольору, стає гладкою, блискучою, іноді покривається дрібними кірками, що викликають болісний кашель. Атрофічний хронічний трахеїт зазвичай супроводжує атрофії слизової оболонки вищерозташованих дихальних шляхів. 

Симптоми 

Симптоми гострого трахеїту зазвичай проявляються слідом за розвитком гострого запалення верхніх відділів дихальних шляхів. Найбільш характерна ознака трахеїту - сухий кашель вночі і особливо вранці, а також напади кашлю при глибокому вдиху, сміху, плачі, при зміні температури повітря. Під час і після нападу кашлю відчувається саднящая біль в глотці і за грудиною, внаслідок чого хворі намагаються обмежити дихальні рухи. В таких випадках, особливо у дітей, дихання стає поверхневим і прискореним. Навіть невелике скупчення мокротиння в області біфуркації трахеї викликає черговий напад сильного судомного кашлю. При супутньому ларингіті голос може бути хрипким. При перкусії та аускультації легень відхилень від норми зазвичай не відзначається. Загальний стан хворого зазвичай страждає незначно, температура тіла частіше трохи підвищена, особливо вечорами; у дітей вона може досягати 39 °. Мокрота спочатку в'язка, слизового характеру, відходить з працею в невеликій кількості. Поступово (починаючи з 3-4-го дня) вона стає слизисто-гнійної, більш багатою, відділяється легше: біль при кашлі стає менш інтенсивною. 

Іноді одночасно з трахеєю запальний процес захоплює великі бронхи і клінічна картина набуває характеру трахеобронхита при якому кашель більш болісний і постійний, ніж при трахеїті, температура тіла вище. 

Найбільш частим ускладненням трахеїту і трахеобронхіту є поширення запального процесу на слизову оболонку нижележащих дихальних шляхів. Особливо небезпечно розвиток бронхопневмонії в старечому віці і бронхіоліту у дітей. 

Основний симптом хронічного трахеїту - нападоподібний болісний кашель, особливо ночами і в ранкові години, що супроводжується болем в області грудей. Мокрота у хворого хронічним трахеїтом в одних випадках може бути мізерною і в'язкою, в інших - рясної і слизисто-гнійної. Однак, незважаючи на свою консистенцію, практично завжди вона дуже легко відділяється. Перебіг хвороби у більшості хворих тривале, із загостреннями.