Вазомоторний риніт
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Вазомоторний риніт

Вазомоторний риніт — це стан, при якому відмічається закладеність носа та нежить, причинами яких не є інфекції чи алергічні реакції. До сьогоднішніх днів у багатьох випадках невідомою залишається причина даного стану, проте відносять до ймовірних причин забруднене повітря, емоційний стрес, медикаменти, запахи, пряну їжу.

Симптоми вазомоторного риніту у деяких пацієнтів можуть появлятись лише один раз у житті, у інших вони можуть виникати регулярно. До найпоширеніших симптомів цього стану відносять нежить, чхання, свербіж та подразнення слизової оболонки носа, закладеність носа. Якщо симптоми вазомоторного риніту ведуть із собою сильний біль та коли проявляються дуже сильно, що заважають працювати, чи займатися різними повсякденними справами, то птрібно якомога швидше звернутися за допомогою до лікаря.

Причини

До сьогоднішнього дня точні причини виникнення вазомоторного риніту невідомі.  Дуже важливим є те, щоб правильно відрізняти вазомоторний риніт від простого алергічного риніту. Тому що алергічний риніт - це реакція імунної системи на відповідний алерген; реакція характеризується  викидом різних речовин та гістаміну в кров. 

Фактори ризику

  • Ймовірність розвитку вазомоторного риніту збільшується при впливі на організм наступних факторів:
  • Астма
  • Пошкодження носа
  • Вживання алкоголю
  • Забруднене повітря
  • Деякі запахи, наприклад, парфуми або тютюновий дим
  • Сильні емоційні переживання
  • Сухе повітря
  • Гостра їжа
  • Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба
Щоб зменшити імовірність розвитку повторних епізодів вазомоторного риніту, спеціалісти рекомендують по мірі можливості уникати його факторів, які призводять до даного стану та займатися спортом, переважно, на свіжому повітрі.

Діагностика

Лікар для того правильно діагностувати вазомоторний риніт веде з пацієнтом бесіду, намагається виявити відповідні фактори, які можуть впливати на пацієнта вдома чи на його роботі. Також проводиться аналіз крові, для того щоб виключити алергію. Діагноз може бути поставлений на основі абсолютного вмісту еозинофілів в крові та  рівня імуноглобуліну Е.

Лікування

Основною метою лікування вазомоторного риніту є ослаблення його симптомів. Лікар призначає відповідні назальні спреї, які підходять пацієнту.
Антигістамінні припарати, пригнічують чутливість до факторів розвитку вазомоторного риніту.
Кортикостероїди - усувають закладеність носа.
Антихолінергічні препарати, допомагають контролювати симптоми, які пов’язані з порушенням роботи вегетативної нервової системи.
Протинабрякові препарати.

При появі симптомів вазомоторного риніту потрібно звернутися до лікаря і чітко дотримуватись плану лікування. При відсутності правильного лікування можуть розвинутися такі ускладнення, як подразнення слизової оболонки дихальних шляхів і синусит.