МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Тонзиліт

Тонзилліт — це захворювання відноситься до інфекційних, яке характеризується запальним процесом глоткового кільця лімфаденоїдного, а саме найчастіше піднебінних мигдалин.

Хворобу викликають збудники стрептоків, які відносяться до групи А, а також і інші віруси та стрептококи, іноді це можуть бути хламідії та мікоплазми.

Тонзиліт може бути гострий та хронічний. Гострий тонзиліт має всім загальновідому назву — це ангіна.

Ангіни поділяються на три види: первинні, вторинні та специфічні. При первинній ангіні уражається лише лімфаденоїдне кільце глотки. При вторинній ангіні уражаються мигдалини. Причиною ангіни вторинної можуть бути різні гострі інфекційні захворювання такі як дифтерія, мононуклеоз інфекійний, скарлатина, а також захворювання системи крові: аліментарно-токсична алейкія, агранулоцитоз, лейкоз. При специфічних ангінах етіологічним чинником є специфічна інфекція (наприклад, грибкова ангіна, ангіна Симановського-Плаута-Венсана).

Також тонзиліт може бути і вірусним, він проходить разом із ГРВІ, тому не вимагає окремого лікування. А якщо у людини спостерігається бактеріальний тонзиліт, то до даного виду потрібно поставитися дуже відповідально, тому що дана форма захворювання може перейти в хронічну форму і навіть може привести до того, що людині потрібно буде видалити мигдалини.

Тонзиліт хронічний загострюється при стресі, переохолодженні, і він є осередком різної інфекції в організмі. Тому бувають випадки, коли інфекція поширюється на інші органи (нирки, серце).

Симптоми тонзиліту:

  • біль при ковтанні
  • першіння та біль у горлі;
  • озноб і загальне нездужання;
  • підвищення температури до 37,5-39°С;
  • збільшення лімфатичних вузлів;
  • неприємний запах з рота;
  • головний біль.
  • біль у суглобах і м’язах;

Лікування тонзиліту

Найчастіше хворих із гострим тонзилітом госпіталізують в інфекційне відділення. Призначається антибіотик для боротьби з бактеріями. Лікарі проводять процедури, для того щоб видалити з мигдалин  інфіковані «пробки». 

Пацієнту призначається відповідна дієта, яка багата вітамінами групи В, групи С, а також багато рідини пити. Призначають також протизапальні та противірусні препарати. 

Запальний процес добре знімає полоскання різними натуральними розчинами. У разі частих ангін при тонзиліті хронічному лікарі можуть порекомендувати видалити мигдалини, це можна зробити лазером або хірургічним шляхом. 

Попередження тонзиліту

Щоб запобігти ангіні, в першу чергу, потрібно підвищувати стійкість та опірністьорганізму до різних вірусів та бактерій. Тут гарні всі методи підвищення імунітету. Крім того, краще усунути такі дратівливі чинники як пил, дим, надмірна сухість повітря. Важливо вчасно ізолюватися від людини вже хворої бактеріальним тонзилітом, щоб уникнути зараження. При синуситі і карієсі зубів також потрібно своєчасно розпочати лікування, щоб інфекція не поширилася на дихальні шляхи.