МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Резус-конфлікт

Більшість людей не знають, що собою являє резус-фактор, так як в повсякденному житті рідко стикаються з цим явищем. Але коли справа стосується вагітності, то невідповідні резуси батьків можуть негативно впливати на вагітність і привести до резус-конфлікту.

Причини розвитку резус-конфлікту

Резус-фактор - це антиген (білок), який розташований на оболонці червоних кров'яних тілець, які називаються еритроцитами. Його присутність називається позитивним резусом, а відсутність - негативним резусом. Медична статистика встановила, що більшість людей (85%) мають позитивний резус-фактор, інші 15% - негативний.

Резус-конфлікт може виникати при проведенні процедур переливання резус несумісних частинок крові або при вагітності жінки, коли мати має негативний резус, а плід - позитивний. Коли в кровоносну систему матері з негативним резусом потрапляють елементи еритроцитів плода з позитивним резусом, то імунна система матері може сприймати їх як чужі. При цьому материнський імунітет починає виробляти спеціальні антитіла безпеки системи організму, які в свою чергу знищують еритроцити плода. Під час такого процесу у дитини в крові починає вироблятися речовина білірубін, що представляє загрозу для її мозку. Так як еритроцити дитини активно знищуються, її організм починає виробляти нові, але органи, що виробляють їх, селезінка та печінка, поступово збільшують свої розміри, намагаючись якомога більше виробити свої антитіла. Але незабаром вони припиняють свою роботу і не можуть поповнювати запаси еритроцитів, що призводить організм плоду до кисневого голодування і тягне за собою порушення системи органів. У важкому випадку можливий летальний результат для плода або для матері і плоду.

Загроза резус-конфлікту

Резус-фактор з великою ймовірністю може передаватися у спадок, тому загроза випадків резус-конфлікту може існувати в тому випадку, коли у жінки негативний резус, а у чоловіка позитивний. У даній ситуації 80% ймовірності, що дитина і мама будуть несумісні по резус-фактору.

Але в сучасних умовах навіть в цій, здавалося б, безвихідній ситуації не варто відмовлятися від материнства. Швидше за все, перша вагітність пройде без порушень, але за умови, що раніше жінка не зустрічалася з позитивним типом резусу крові. Це означає, що в її крові немає сторонніх антитіл, і, отже, майбутніх резус-конфліктів з дитиною. Але як буде протікати друга вагітність ніхто не зможе передбачити заздалегідь.

Під час першої вагітності жіночий організм виробляє не так багато антитіл. Але якщо кількість сторонніх еритроцитів буде досить великою, то жіночий організм збереже цей вид клітин в пам'яті, що пізніше може активувати вироблення ферментів антитіл, спрямованих на знищення резус-фактора з незадовільними наслідками.

У разі резус невідповідної вагітності важливо знати кінцевий результат. Якщо був викидень через сенсибілізації резусу, то виникає приблизно 5% випадків, після аборту - 8%, після проведення позаматкової вагітності - 1%, при нормальних пологах - 10-15%. Ризики значно зростають після проведення кесаревого розтину, з відшаруванням плаценти. Багато що залежить від кількості прониклих еритроцитів плода в організм і кров матері. Виходячи з цього, слід робити конкретні висновки і прогнозувати результат наступної вагітності.

Профілактика і лікування резус-конфлікту

У жіночій консультації вагітних жінок заздалегідь перевіряють на тип резус-фактора. При підтвердженні його негативності, необхідно дізнатися резус-фактор батька. У разі ризику виникнення резус-конфлікту кров вагітної жінки кілька разів поспіль досліджують на кількість антитіл, які можуть нашкодити плоду.

Першу партію аналізів проводять до 32 тижня вагітності, але їх кількість не повинна перевищувати двох на місяць. Після 32 тижня проводиться не більше трьох разів на місяць, подальші дослідження після 35 тижня проводяться щотижня, аж до періоду пологів.

Лікарі визначають ймовірність резус-конфлікту за кількістю антитіл, після чого роблять відповідні висновки.

Після пологів проводяться конкретні аналізи для визначення резус-фактора дитини. Якщо позитивний резус-фактор підтверджується, то не пізніше як після трьох діб після пологів матері призначають спеціальні антирезусні сироватки, які зможуть запобігти даному резус-конфлікту, можливому при майбутніх вагітностях. Ті ж заходи повинні провести і жінки з негативним резус-фактором після позаматкової вагітності, викидня, аборту, процедур переливання тромбоцитів і при різних травмах, пов'язаних з вагітністю жінки.

У багатьох, навіть найскладніших випадках, є можливість зберегти вагітність і врятувати дитину і матір.

9.09.17