Молочниця або кандидоз.....
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Молочниця або кандидоз.....

Кандидоз, молочниця, кандидозний кольпіт ... Це все назви одного й того ж захворювання, яке в тій або іншій формі хоч раз в житті переносить 75% жінок. Кандидозний кольпіт викликають особливі мікроорганізми - дріжджоподібні гриби роду Candida (звідси й назва).

Раніше молочницю однозначно відносили до розряду венеричних захворювань, тобто що передаються статевим шляхом. На сьогоднішній день вчені не такі категоричні у своїх судженнях. Не рідкість виникнення кандидозу у дітей і жінок, які не живуть статевим життям.

На даний момент відомо понад 170 різних видів грибів роду Candida. Багато хто з них можуть перебувати в організмі здорової жінки, не викликаючи при цьому ніяких скарг і проявів запального процесу. Цей стан називають кандідоносійством. 

Тільки за певних умов може розвинутися захворювання. Найчастіше кандидоз виникає на тлі наступних факторів:

• тривале і не завжди обгрунтоване застосування антибіотиків;

• прийом різних медичних препаратів (цитостатики, оральні контрацептиви і препарати, що знижують імунітет);

• хронічні захворювання (в тому числі, хвороби запального характеру, особливо статевих органів жінки);

• патологія ендокринної системи (цукровий діабет, ожиріння, гіпотиреоз та інші);

• вагітність;

• менструація;

• нестача в організмі вітамінів С, В1, В6 та інших;

• підвищена сексуальна активність;

• багато іншого.

Вся справа в тому, що в нормі в статевих шляхах жінки присутня маса різних мікроорганізмів, завдяки яким зокрема здійснюється захист від потрапляють в піхву хвороботворних мікробів. При найменших порушеннях цього складно влаштованого світу страждають і його функції, тобто створюються сприятливі умови для росту і розмноження мікроорганізмів, що викликають різні захворювання.

Так, наприклад, відбувається при тривалому й нераціональному застосуванні антибіотиків - антибактеріальних препаратів, спрямованих проти бактерій взагалі й у тому числі проти тих, що забезпечують захисні сили організму. Парадоксально - більше шкоди, ніж користі від лікування. Ось чому важливо, щоб лікар призначав антибіотик з урахуванням тяжкості захворювання і виду мікроорганізму, що викликав захворювання. Один антибіотик проти одних мікробів, іншоий - проти інших. А після курсу антибактеріальних препаратів потрібно обов'язково допомогти відновитися «корисним» мікроорганізмам.

Крім того, жінка стає більш вразливою до розвитку кандидозного кольпіту у теплому кліматі, а також якщо:

• носить синтетичну білизну;

• часто одягає вузькі, тісні штани;

• відвідує басейни, громадські лазні, сауни;

• не дотримується правил особистої гігієни.

При розвитку кандидозного кольпіту основними його проявами найчастіше стають:

- Збільшення обсягу піхвових виділень молочного кольору, які стають пластовидними або сирнистими;

- Появу характерного запаху вагінальних виділень;

- Печіння в області промежини, зовнішніх статевих органів і свербіж, який посилюється після водних процедур, статевого акту, сечовипускання;

- Поява на слизових оболонках статевих органів нальоту (або плям) білого або сіро-білого кольору;

- Почервоніння і набряк слизових оболонок статевих органів.

Скарги і клінічні прояви кандидозу зазвичай  настільки характерні, що поставити правильний діагноз не так вже й складно. Але все-таки лікарі проводять кілька досліджень, метою яких є ідентифікація збудника захворювання (визначення виду гриба) у кожному конкретному випадку, щоб правильно надалі призначити лікування. Це важливий момент, тому що різні види грибів Candida чутливі до різних медичних препаратів. Якщо ж жінка вважає зайвим звертатися до гінеколога, воліючи лікуватися самій, то часто це призводить до тимчасового затихання захворювання, але не лікуванню.Надалі вилікувати такий процес буде складніше, тому що будь-які мікроорганізми (у тому числі і гриби) можуть згодом ставати стійкими до дії спрямованих проти них ліків.

Лікування

Лікування кандидозного кольпіту не зводиться лише до полегшення стану жінки й ліквідації тих проявів, які її турбують в даний момент. Важливо запобігти повторному виникненню молочниці надалі, тобто рецидиву захворювання, яке зустрічається у 15% жінок, одного разу перенесли кандидоз піхви. При цьому часовий проміжок між епізодами захворювання може бути від декількох днів до декількох місяців. Ось чому так важливо впливати не тільки на грибкову інфекцію, але й усувати привертають чинники і проводити терапію супутніх захворювань, що послаблюють організм жінки, що грамотно може зробити тільки лікар.

Лікування партнера, на думку провідних гінекологів, не завжди обов'язково, тільки якщо в чоловіка не з'явилися скарги й прояви кандидозу, які до речі схожі з такими у жінок. Лікування проводять специфічними протигрибковими препаратами з урахуванням виразності захворювання, наявності захворювань інших органів і систем і інших факторів. Це можуть бути свічки або таблетки. Останнім часом розроблені та широко застосовуються в гінекологічній практиці дуже ефективні препарати, прийому однієї - двох таблеток яких достатньо, щоб забути про молочниці назавжди.