Хвороба Рейно та синдром Рейно
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Хвороба Рейно та синдром Рейно

Хвороба Рейно та синдром Рейно – це відповідні стани, при яких артеріоли (дрібні артерії), зазвичай, які розміщуються в пальцях ніг та рук, починають спазмуватися, викликаючи при цьому зміну забарвлення шкіри: вона стає блідою, а з часом синюшною та червоною.

Лікарі використовують для даної хвороби термін «хвороба Рейно», це відповідно тоді, коли причину хворобливого стану у людини не вдається встановити, а термін «синдром Рейно», встановлюють тоді, коли виникають  зазначені симптоми у людини, що можуть призвести до даного захворювання. Якщо навіть є основна причина захворювання, то вона не відразу може бути визачена, проте протягом двох років стає очевидною. Хвороба Рейно у 60-90% вражає молодих жінок.

Симптоми

Найчастіше під впливом холоду починається дуже швидко спазм дрібних артерій в пальцях нік та рук. Цей спазм може тривати декілька годин або хвилин. Пальці ніг та рук починають біліти, з’являються плями. В більшому ступені можуть бути залучені один палець або частини пальців, які покриваються білими та червоними плямами. Після того як спазм уже закінчився у деяких людей ті ділянки, які були залучені можуть бути рожевішими ніж постійно або ж синіють. Пальці ніг та рук  рідко болять, але онімівають, проте часто виникає відчуття печіння та поколювання. кщо зігріти кінцівки, то відповідно відновлюється їх чутливість та нормальний колір. Проте, якщо спазми ривають довше (особливо у хворих, які хворіють склеродермією), шкіра пальців ніг або рук може змінитися навпаки. Вона може стати блискучою,гладкою і набряклою. Можуть іноді появитися на кінчиках пальців болючі маленькі ранки.

Причини

До можливих причин синдрому Рейно відносять ревматоїдний артрит, склеродермію, захворювання нервової системи, атеросклероз, травми і реакції на деякі ліки, зменшену активність щитовидної залози. У деяких пацієнтів з синдромом Рейно може бути також підвищений тиск в судинах легенів, стенокардію варіантну або головні болі по типу мігрені. 

Діагностика

Лікарі призначають спеціальні дослідження для судин до і після впливу холоду. Це робиться для того щоб розрізнити стійке звуження артерії та спазм.

Лікування

Якщо хвороба Рейно носить легкий перебіг, то її можна відповідно контролювати, приймаючи легкі заспокійливі припарати (седативні), а також захищаючи тіло, руки та ноги від холоду. Не можна палити таким людям, тому що під час паління звужуються кровоносні судини (за рахунок нікотину). Іншим людям варто розслабитися і це зробить спазми більш рідшими. Лікар відповідно до симптомів призначає медикаментозне лікування. Проте, якщо дана хвороба прогресує, а лікування медикаментозне не допомагає, можлива операція: перетинають симпатичні нерви, для того щоб зменшити симптоми захворювання. Але покращення зберігається лише 1-2 роки. Ця операція, має назву симпатектомія. Вона краще допомагає людям з хворобою Рейно, ніж із синдромом Рейно.

Синдром Рейно також лікують, впливаючи на головне захворювання. 

31.07.2013р.