Нейроциркуляторна дистонія
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Нейроциркуляторна дистонія

Кожна хвороба має свою візитну картку. При ішемічній хворобі серця - це атеросклеротичні бляшки в судинах, при виразковій - дефект слизової оболонки, при пневмонії - запальні зміни в легенях. А ось нейроциркуляторна дистонія - щось невловиме, ефемерне, летюче.

Зміни вегетативної нервової системи, незначні коливання рівнів гормонів і біологічно активних речовин... Все так невизначено, туманно. Такі коливання можуть бути й у абсолютно здорової людини. Але на відміну від хворої вона відчуває себе добре.

А ось той, хто хворіє на нейроциркуляторну дистонію пред'являє тьму скарг. Виглядає він при тому абсолютно здоровим і тому багатьом здається симулянтом. Але це не так. Звичайно, ні один симптом хвороби не призводить до летального результату, але страхи, які супроводжують захворювання, отруюють якість життя. Що називається, вмерти не можна, але й жити неможливо.

Найнеприємніший — кардинальний синдром. Болі в області серця, дискомфорт у грудях, болі за грудиною, сильні й тривалі, супроводжуються страхом смерті. При вимірі АТ він може бути як зниженим, так і підвищеним. Але коливання тиску в таких випадках — не причина, а наслідок, частіше тиск знижений.

Хворі погано переносять спеку, духоту і гарячу воду, їм стає погано в бані і в транспорті (особливо в метро), а також у натовпі, важко довго стояти в одній позі. З'являються мозкові симптоми, такі як запаморочення, головні болі, мігрень, непритомність. Хворі можуть бути плаксиві і дратівливі, вони дуже емоційні й нестримані.

Протягом дня самопочуття кілька разів змінюється. Зранку вони в´яли і загальмовані, зовсім не працездатні. Потім після 1-2-х годин неспання приходить творча і фізична активність, яка згасає до середини дня. Тут необхідний невеликий відпочинок — 30–40 хвилин, причому краще до обіду, і краще не лежати, а сидіти в кріслі або на дивані.

Хворі реагують на коливання атмосферного тиску, погоду, магнітні бурі, чутливі до будь-якого з подразнюючих факторів, чи то перевтома, стресова ситуація, неприємна або, навпаки, приємна розмова, наближення у жінки критичних днів, робота з комп'ютером, перегляд телевізійної програми, перебування в задушливому приміщенні, запах диму або інший гострий запах — навіть парфумів, прийом алкоголю, поїздка в транспорті, шум, вагітність...

Для хвороби характерні вегетативні кризи, які можуть проявлятися дзвоном у вухах, болями в м'язах і суглобах, ломотою в тілі, підвищеною пітливістю, відрижкою, печією, болями в животі, нудотою, блювотою, нестійкістю стільця, патологічною сонливістю, онімінням в кінцівках, відчуттям внутрішньої напруги, нереальності навколишнього світу.

Скарги межують зі скаргами хворих з ішемічною хворобою серця, захворюванням щитоподібної залози, неврологічними і навіть психіатричними хворобами, патологією шлунково-кишкового тракту та крові. Щоб з упевненістю говорити про нейроциркуляторну астенію, необхідно пройти весь комплекс обстеження, починаючи з банального аналізу крові та сечі, біохімічних показників роботи печінки, нирок, підшлункової залози, до вужчих досліджень крові на гормони щитоподібної залози та роботи наднирників. Інструментальні методи включають в себе рентген легенів, хребта, черепа, електрокардіограму, холтерівське моніторування, АД-моніторування, ЕХО-КГ, енцефалограму, гастроскопію, УЗД щитоподібної залози та багато інших. Таких хворих потрібно консультувати у окуліста, невропатолога, ендокринолога, психоневролога. І тільки після комплексного обстеження можна з вірогідністю говорити про нейроциркуляторну дистонію.

Хвороба піддається лікуванню, і головну роль грає нормалізація праці та відпочинку, правильний спосіб життя, повноцінний сон не менше 8-9 годин на добу. Прокинувшись, не слід різко вставати з ліжка, краще трохи полежати, а лише потім підніматися, не роблячи різких рухів. Схильним до зниження артеріального тиску рекомендується спати з дещо піднятим головним кінцем ліжка.

Потрібно правильно планувати робочий день — чергувати працю та відпочинок. Якщо ви працюєте з комп'ютером, робіть 10-хвилинні перерви кожні 1-2 години. Уникайте прокурених приміщень, частіше провітрюйте робоче місце і спальню.

Харчування повинно бути повноцінним та різноманітним. Особливих обмежень в їжі немає, проте краще не зловживати гострими стравами. Корисні овочі і фрукти, багаті на клітковину. При стійкій гіпотонії хворим іноді рекомендують підсолювати їжу. А вранці та в обід добре випивати чашечку кави чи міцного чаю.

Особливу увагу слід приділяти спорту та водним процедурам. Ніщо так не тонізує судини, як контрастний душ зранку, плавання в басейні або хвойні ванни. Добре діють прогулянки перед сном, ранкова зарядка, самомасаж, легкий біг, заняття на шведській стінці, теніс... Навіть просто відпочинок на свіжому повітрі надасть позитивний вплив. Заняття силовими видами спорту і важкою атлетикою не показані.

Дуже важливий внутрішній настрій, сприятлива домашня обстановка, регулярне сексуальне життя, особливо тим, кому за 30, аутотренінги, бесіди з психоневрологом... Адже нейроциркуляторна дистонія — це своєрідна форма неврозу.

Дуже ефективна фізіотерапія — циркулярний та контрастний душ, "вєєрний" душ, електрофорез кальцію, перлинні ванни. Не можна забувати про користь лікувальної фізкультури, а також сонця, моря та повітря. 

09.03.2013 р.