Хурма: плоди сонця та їжа богів
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Хурма: плоди сонця та їжа богів

Взимку полиці базарів і магазинів стають особливо привабливими від «плодів сонця» - саме так в Японії називають хурму. Це не тільки смачний, але ще й дуже корисний фрукт. З’їдаючи щодня 1-2 плоди, можна добре поповнити свій раціон дуже корисними речовинами і поліпшити самопочуття.

Оранжевий колір м’якуша хурми свідчить про наявність у ній великої кількості бета-каротину, який поліпшує зір і перешкоджає передчасному старінню. Цей вітамін особливо важливий для курців, адже давно відомо, що бета-каротин перешкоджає виникненню захворювань легенів. В ній досить багато вітаміну С, що допомагає організму боротися з вірусами, вітаміну Р, який посилює здатність подолати втому, депресію. До того ж він «відповідає» ще й за здоров’я шкіри та волосся. До речі, хурма містить удвічі більше харчових волокон та корисних мікроелементів, ніж яблука, вона насичена калієм, йодом, магнієм, фосфором і залізом.

Крім того, хурма має легку сечогінну дію, її рекомендують включати до раціону при гіпертонії. Усього три-чотири плоди хурми  в день допомагають нормалізувати тиск. Але головне її багатство – рослинні цукри. Великий їх вміст, в основному глюкози та фруктози, підтримує стан серцево-судинної системи, живить серцевий м’яз – при цьому рівень глюкози у крові не перевищує норму.

 Вона має прекрасну в’яжучу й бактерицидну дію, тому стиглі плоди хурми можна прикладати до опіків і ран для швидкого загоєння. В її листі містяться майже всі мікроелементи й вітаміни, тому чай з них служить профілактичним і лікувальним засобом при анемії.

Хурма відноситься до дієтичних продуктів, які містять зовсім мало калорій, але чудово вгамовує голод, незамінна при розладі травлення, завдяки наявності пектину. Використовується в народній медицині при шлунковий захворюваннях. Не рекомендується вживати її тільки при діабеті.

Магній, що міститься в хурмі, знижує ймовірність утворення каменів  у нирках, а вітамін А захищає від раку. Вітаміни С і Р зменшують крихкість судин. Хурма має сечогінну дію і тонізуючі властивості, заспокоює нервову систему, підвищує працездатність, має бактерицидну дію. До того ж, вона ефективний антиоксидант.

Відвар із сирої хурми і лікарської рослини шандри добре знімає головний біль при похміллі і допомагає у разі отруєння несвіжими морепродуктами. Для цього треба залити 200 г нарізаної неочищеної стиглої хурми і три столові ложки свіжої (чи сухої) шандри півлітрами килячої води, нарити кришкою, зняти з вогню і настояти 40 хвилин. Проціджений відвар випити теплим за один прийом.

Хурмою віддавна лікують легкі й середні форми токсичного зобу, прикладаючи м’якоть плодів до фурункулів, а в Таїланді, наприклад, стиглі плоди хурми широко застосовують для вигнання з організму кишкових глистів.

Загалом, хурма – чудова у всьому.

28.11.2015