МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Туберкульоз у дітей

Як виникає туберкульоз у дітей? Які ознаки його появи в організмі дитини? Це мають знати усі батьки, щоб вчасно розпочати лікування, якщо, не дай Боже, дитина захворіла.

Зазвичай причиною захворювання є проникнення до організму туберкульозної палички від хворих на відкриту форму туберкульозу. Хвороба підкрадається тихо. Але уважні батьки повинні звернути увагу на зміни в поведінці дитини: вона капризує, не хоче їсти, погано спить, швидко стомлюється, температура щовечора піднімається до 37,3 С.

Деякі діти скаржаться, що болять очі, течуть сльози. Може навіть виникнути світлобоязнь. Усе це ознаки – ранньої туберкульозної інтоксикації. Звісно, про самолікування не може бути й мови. Упродовж п’яти-шести місяців перебування дитини в лікарні або санаторії настає цілковите одужання.

Якщо ні батьки, ні лікарі не звернули уваги на перші ознаки, інтоксикація стає хронічною. Тепер вже можуть розвинутися запальні зміни в легеневих тканинах. Водночас з легенями туберкульоз вражає бронхіальні лімфатичні вузли або плевру, часто зазнають враження й периферичні лімфатичні вузли – шийні, пахові, пахвинні.

Туберкульозна паличка має здатність проникати в кровоносні судини, отже, разом із кров’ю потрапляти до будь-якого органу, навіть вражати мозок і його оболонки. Туберкульозний менінгіт і менінгоенцифаліт найтяжчі форми туберкульозу – жахливі за своїми наслідками. Це може бути параліч, сліпота, глухота, розумова відсталість, а інколи – й смерть.

Буває так: у дитини блювота, пронос, висока температура, і батьки лікують від шлунково-кишкового розладу домашніми засобами. А саме так іноді починається у дітей туберкульозний менінгіт. А час згаяно, діагноз вчасно не встановлений, і тепер вже процес може бути незворотнім.

Туберкульоз кісток і суглобів виникає переважно в дитячому та юнацькому віці та є наслідком розповсюдження туберкульозної інфекції кровотоком в організмі.

Якщо не лікувати або ж не правильно лікувати кістково-суглобовий туберкульоз, наслідки можуть бути трагічні: утворення горбу, вкорочення кінцівок, нерухомість суглобів, атрофія м’язів.

Лікування будь-якої форми туберкульозу починають у стаціонарі, курс лікування триває від шести місяців до одного року. Після стаціонару – чотири-вісім місяців оздоровлення в санаторії.

Будь-яку форму туберкульозу в дітей можна вилікувати, якщо лікування буде систематичне й тривале. Але найліпше – не допустити до дитини хворобу.

Народна медицина завжди пропонувала застосовувати у разі туберкульозу мед і не тільки з молоком, а й різними жирами (як колись казали: заливали туберкульоз жиром і собачим, і борсучим, і гусячим) або іншими висококалорійними продуктами. Однак додавали ще й сік алое.

Або робили ліки на основі листків алое. Для ліків потрібне алое, якому три, а краще – п’ять років. Перед тим, як зрізати листки, рослину не потрібно поливати п’ять днів.

Ліки з алое

До 1 кг подрібнених листків алое додати 2,5 кг меду, 2,5 л виноградного домашнього вина, ретельно перемішати, герметично закрити й поставити в прохолодне місце (але не в холодильник) на 5 днів. Потім можна починати лікування: перший тиждень пити ліки по 1 чайній ложці тричі на день за 40 хвилин до вживання їжі; другий тиждень і далі – по 1 столовій ложці тричі на день. Термін лікування  від 2 тижнів до 1,5 місяця. Через 2-3 місяця курс такого лікування повторюється. 

Наталія Земна

08.06.2015