Береза напуває здоров'ям
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Береза напуває здоров'ям

Наші предки успішно застосовували всі частини берези для ефективного лікування багатьох захворювань. 

Бруньки заготовляли в березні - на початку квітня. Коли вони починають ледь бубнявіти і ще липкі від смолистих речовин. Сушили їх на холоді, за температури не вище 20. Застосовували найчастіше чай з бруньок.

Наші предки знали, що і відвар бруньок дуже подразнює нирки. Отже, брали їх не в таких дозах, як рекомендовано в сучасній літературі (по чайній ложці на склянку окропу), а чайну ложку на літр окропу.

Молоді й ніжні листочки берези збирали у травні, коли вони багаті на летку олію, смолисті речовини сапоніні і аскорбінову кислоту, якої у листочках на цей час міститься близько трьох відсотків. Саме тому, мабуть, для багатьох людей весняний салат з молодих листочків берези був улюбленою стравою. А якщо до цього салату додавали ще й подрібнені корінці цикорію і листочки кульбаби, то йому взагалі ціни не було.

Листя берези широко використовувалося і в лікувальній практиці. Його часто застосовували свіжим, щойно зірваним. На зиму сушили, робили настої, настоянки.

Молодий березовий сік надзвичайно цілющий. Містить цукри (фруктозу, сахарозу), білок, яблучну кислоту, амінокислоти, понад двадцять різноманітних мікроелементів, дубильні речовини, та чимало інших корисних елементів.

Напої з березового соку, що їх готували наші прабабусі, не тільки втамовували спрагу, їх використовували як ліки від запальних процесів у суглобах, від подагри, каменів у нирках та сечовому міхурі, від екземи, лишаїв, фурункулів, цинги, золотухи. Коли треба було відновити сили після зими, у разі анемії, коли хтось занедужав на ангіну, мав висипи на шкірі, страждав від лишаїв - теж вдавалися до березового соку та квасу.

Березові бруньки проти атеросклерозу, серцевих набряків, захворювань печінки, як жовчогінний засіб

Ліки з березових бруньок

  • Одну чайну ложку подрібнених бруньок берези залити одним літром окропу. Настоювати півтори-дві години. Пити як чай упродовж дня.
Листя берези - від ниркових кольок, сечокислого діатезу, серцевих набряків

Ліки з березового листя

  • чайну ложку сировини (промитої холодною водою) залити склянкою окропу. Настоювати 3-4 години, процідити. Пити по 1/4 склянки 4 рази на день. Дітям - по столовій ложці 4 рази на день.
Для лікування пролежнів настоянка з березових бруньок

Часто від пролежнів застосовують камфорний спирт. Однак, якщо він не допомагає, використовують настоянку з березових бруньок - протирають нею пролежні.

Треба пам'ятати, що настоянку з березових бруньок готують не так, як з інших рослин (адже в багатьох випадках для приготування 10-відсоткової настоянки беремо 50 г (чи 100) рослин на 0, 5 л 70 %-го спирту). Березових бруньок слід узяти лише 15 г на 0,5 л спирту. Адже настоянка має бути не дуже насичена.

Якщо настоянку використовувати для лікування серцевих недуг, захворювань печінки тощо, то приймати усередину слід не більше як по 5-7 крапель тричі на день.

Наталія Земна