Материнка -мамина трава
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Материнка -мамина трава

Українці споконвіку давали назву рослині не за зовнішніми ознаками, а за її дією на людський організм. Наші предки помітили, що саме ця трава супроводжує жінку впродовж усього її життя. Вона допомагає дівчині стати красунею, дбає про її здоров'я у материнстві, допомагає позбутися багатьох хвороб у зрілі роки, заспокоює в старості. Тому й нарекли її материнкою.

Материнка лікує дівчаток, які запізнюються в розвитку, у кого слабо розвиваються молочні залози та дітородні органи. Наші бабусі успішно лікували нею жіночі хвороби, зокрема, порушення менструальних циклів. Особливо - відсутність або мізерність місячних після пологів. Однак у жодному разі не дозволялося вживати материнку пі час вагітності: призведе до викидня.

Материнка потрібна жінкам у період клімаксу:

  • 1 столову ложку трави на 0,5 л окропу, настояти і пити по 1 столові ложці 3-4 рази на день.
До материнки можна додавати листя малини, ожини. Особливо добре такі ліки знімають припливи, головний біль, гіпертонію, заспокоюють нервову систему, арують спокійний сон. Тому материнка корисна жінкам до глибокої старості.

Зовні материнкою користуються у вигляді ванн і компресів для лікування від грибкових захворювань, лишаїв, гнійничкових висипів тощо. Компреси з материнки накладають на фурункули, нариви, набряки.

А для чоловіків материнка шкідлива

Хоча чаї з материнкою допомагають від кашлю, бронхіальної астми, жовтяниці, наші предки не давали дітям ліки з материнки усередину, бо рослина впливає на статевий розвиток. У дівчаток може завчасно розпочатися статевий розвиток, скажімо, у віці 5-6 років у них можуть з'явитися вторинні ознаки дозрівання (розвиваються молочні залози, вкривається пушком лобок). У хлопчиків же, навпаки - затримується статевий розвиток. Отже, хлопчикам (як і чоловікам) материнка протипоказана, а дівчаткам її можна вживати від періоду, коли вони статево дозрівають, - із 14-16 років. Бувало жінки лікували своїх чоловіків настоями з неї від хронічного алкоголізму. Після 2-3 місячного "лікування" чоловік справді перестав пити, але водночас втрачав чоловічу силу (нагадую, короткочасне лікування від одного до семи днів на рік чоловікові не зашкодить).

І ще про материнку

  • Висушеною материнкою наші предки рятували одяг від молі.
  • Дівчата мили голову відварами материнки, щоб добре росли коси і не було лупи.
  • Пахощі цвіту материнки добре впливають на організм. Проте у людей із серцево-судинними порушеннями може виникнути головний біль.
  • Олія з материнки (материнка настояна на олії - 1:10) чудовий засіб від шкірних хвороб та від зубного болю.
Наталія Земна