Шипшина - для людей. А люди? ..
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Шипшина - для людей. А люди? ..

Побутує думка: щоб видалити пісок із нирок і печінки, треба пити відвар із коріння шипшини як чай. І йдуть люди до лісу, викопують той кущик шипшини, приносять його додому - й нумо швидше ліки готувати.

Про те, що відбувається масове нищення рослини, - годі й говорити. Бо мені жодного разу не доводилося бачити або ж навіть почути про те, що, знищивши кущик, людина, бодай через рік, прийшла до лісу з пагінцем чи корінцем рослини, аби дати їй нове життя. Та річ ще й у тім, що, завдаючи болю шипшині, людина й собі завдає великих клопотів, не вміючи грамотно застосувати рослину.

Настій з коренів шипшини справді корисний, але тоді, коли в організмі накопичуються солі сечової кислоти, тобто урати - в суглобах, нирках чи інших органах. Уратні солі спричиняють подагру.

Запам'ятайте, що  у разі відкладення в людини фосфатних, коралових і кальцієвих солей (камінців) настої з шипшини погіршать стан хворого.

Ще одна поширена думка: що більше випити настою шипшини, то краще. Але це не так, річ у тім, що в 100 грамах сухих плодів шипшини міститься 20 добових доз вітаміну С. Вживати ж без коди для здоров'я можна лише одну (і тільки одну!) дозу, особливо дітям. А це приблизно п'ять ягід.

Наукою доведено, що додаткова кількість вітаміну С надмірно посилює основний обмін речовин в організмі. Це небезпечно для людини, а надто для дітей, виникають навіть патологічні явища. Наприклад, зменшується кількість еритроцитів у крові, зростає кількість білих кров'яних тілець. За надмірного вживання настою шипшини розвивається навіть тахікардія.

Та, це ще, півлиха. Організм дуже просто розбестити, він швидко звикає до того, що його підгодовують вітаміном С. Варто після не дозованого вживання зменшити кількість настою, який випиваєте, як організм починає волати про дефіцит вітаміну, а внаслідок цього може розвинутися авітаміноз. Це особливо позначається на дітях, у них навіть начебто без причини підвищується температура. Є виняток, коли велика кількість шипшинового настою не завадить, це коли серйозні опіки, якщо відбувається зневоднення організму. Тоді виправдане вживання хворими близько 2-3 літрів неконцентрованого (5 грамів плодів на літр води) напою шипшини.

Настої, сиропи, чаї підвищують стійкість організму до різних захворювань, зокрема застудних. Вони корисні у разі атеросклерозу, виснаження організму, недокрів'я, інфекційних захворювань, навіть внутрішніх кровотеч.

Водні настої листя шипшини рекомендовані за деяких шлунково-кишкових розладів. На основі такого настою готують сироп з медом, який вживають для лікування запалень, виразок у ротовій порожнині. Листя шипшини прикладають до ділянок шкіри, уражених екземою.

Відварами квітів лікують захворювання очей. Людям здоровим для профілактики недуг, зміцнення організму поповнення, поповнення його вітамінами і, зокрема, вітаміном С, дозовані порції відварів шипшини принесуть лише користь.

Наталія Земна