Ревматоїдний артрит
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Ревматоїдний артрит

Ревматоїдний артрит - хронічне системне захворювання сполучної тканини, при якому запальний процес вражає суглоби та внутрішні органи: печінку, серце, нирки. Хворих турбує постійний біль, скутість, набряки суглобів, лихоманка. З часом руйнуються навколосуглобові хрящі, суглоби деформуються та втрачають здатність рухатись (згинатись, розгинатись).

Якщо захворювання має тяжкий перебіг, лікарі офіційної медицини призначають гормони - кортикостероїди. В організмі людини ці гормони виробляють залози, які знаходяться поверх нирок - тобто наднирники. Синтетично вироблені кортикостероїди знімають деякою мірою симптоми хвороби - запалення, біль, лихоманку, але саме захворіння, на жаль, не лікують. Проте, як і інші медичні препарати, викликають велику кількість побічних ефектів - гастрит, виразку шлунка, остеопороз та ін.

До того ж кортикостероїди, так би мовити, «саджають» власні наднирники. Отримуючи гормони зовні, вони починають «лінуватись» і з кожним місяцем виробляють все менше від потрібної кількості гормонів. Людина стає гормонозалежною. Це означає, що без пігулок вона обходитись вже не може. А зниження дози викликає загострення хвороби.

Хоча ревматоїдний артрит - захворювання хронічне, та тримати хворобу «під контролем» і не давати псувати їй ваше життя цілком у ваших силах. Але для цього просто пити якісь пігулки не достатньо. Треба повністю змінити спосіб життя. Тільки хочу зауважити, що всі процедури, всі кроки в лікуванні потрібно узгоджувати з лікарем та в жодному разі самому не відміняти призначені препарати!

По-перше. Найкращими вашими друзями повинні стати фізичні вправи. При регулярних заняттях під дією фізичних вправ підсилюється кровообмін в усіх органах - кістках, м'язах, мозку, краще починає працювати серце, нирки - це сприяє зменшенню запалення, з'являється бадьорість, покращується настрій.

Гімнастику треба робити не менше чотирьох-п'яти разів на тиждень. В комплекс включати вправи для розробки суглобів, розтягнення зв'язок, обов'язково для зміцнення м'язів. Бо при ревматоїдному артриті м'язи дуже слабшають, а їм потрібно добре тримати хворі суглоби. Пропускати сеанси тренувань не можна. Навіть біль не повинен вам перешкоджати. Протипоказанням для виконання вправ може бути тільки підвищена температура. Починати заняття потрібно в кабінеті лікувальної фізкультури під наглядом лікаря. А коли ви вивчите весь комплекс вправ, продовжувати виконувати їх можна вже вдома.

Хочу відмітити ще такий момент. Деякі люди, особливо жінки, часто кажуть: «Ось набігаюсь цілий день, робота, магазин, приготування їжі, вже і зарядок ніяких не треба, м'язи і так працюють». Але це в корні неправильне твердження! Користь для організму настає тільки при свідомому регулярному виконанні саме спеціально розроблених комплексів фізичних вправ, кількості їх повторення та певного дозування!

По-друге, Обов'язковою складовою лікування є дієтотерапія. У харчуванні повинні переважати натуральні продукти без консервантів, фарбників, стабілізаторів; свіжі овочі, фрукти, каші, кисло-молочні страви. Ковбасу, сосиски, жирну свинину, копчене м'ясо та сало, наваристі бульйони треба виключити зовсім. Дозволяється куряче м'ясо, яловичина, телятина у відвареному вигляді або приготовлена на пару. Дуже корисна риба. Вона містить багато фосфору, потрібного для кісток. Курячі яйця обмежити до двох-трьох штук на тиждень. Для збагачення організму калієм, який потрібен для підтримки роботи серця, потрібно їсти печену картоплю, курагу, родзинки, чорнослив, горіхи; цукор й замінити медом.

Твердий сир, кисломолочний сир, кефір, ряжанка, соняшникове насіння, халва, селера містять багато кальцію, який робить кістки міцними. А селера до того ж регулює обмін речовин, порушений через ревматоїдний артрит. Додатково кальцій можна приймати у вигляді подрібненої яєчної шкарлупи (пів-чайної ложки двічі на день з п'ятьма краплями свіжого лимонного соку).

29.04.2013 р

Наталія Земна