Кардамон – цар спецій і лікар багатьох хвороб
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Кардамон – цар спецій і лікар багатьох хвороб

Я дуже люблю готувати і вже давно переконалась, що приправи, або ще називаємо їх спеціями, роблять їжу значно приємнішою на колір, запах і смак. А окрім усього, саме така смачна страва є певною мірою ліками і надійною профілактикою від багатьох захворювань.

Спочатку я користувалася власними приправами вирощеними на городі, або зібраними на природі. Серед городніх – це петрушка, кріп, селера, лаврове листя, чорнушка, чабер садовий, кінза (коріандр), кмин, меліса, м’ята. Із дикорослих – чебрець, гравілат, материнка.

Але потім почала придивлятись до інших спецій, таких як естрагон, шафран, кориця, кардамон. Саме про кардамон я і хочу вам розповісти більш детально.

 Ця рослина має властивість розігрівати організм, стимулювати всі його процеси, а особливо серцеву діяльність. Спочатку відчула сама: після вживання кардамону в стравах та чаях перестали мерзнути руки, нормалізувався понижений тиск, підсилилась енергетика всього організму. Всі мої рідні також помітили, що ця чудова приправа додає сили. А моя бабуся, у якої хворіє серце, навіть перестала застосовувати серцеві ліки. Коли вона відчуває тривогу в серці, то замість ліків бере 2 зернини кардамону і ретельно їх розжовує, отримуючи, як вона каже, насолоду від цього. Ті в родині, хто любить каву, додають до неї кардамон. І що характерно, від такої кави не підвищується тиск і не прискорюється серцебиття. А який же у неї пікантний смак! Також добрий чай із кардамоном та імбиром, які належать до однієї родини.

До речі, я десь читала невеличку замітку, що для збереження серця і покращення його роботи, замість ліків використовують прянощі. І одним із перших є кардамон.

З давніх-давен з нього виготовляли ліки, які продавали в аптеках. Кардамон – багаторічна рослина, що росте у тропіках. Її батьківщиною вважають Індію. Звідти її ще у середньовіччі постачали в інші країни, і там фармацевти виготовляли ліки. Рецепти передавались з покоління в покоління. Та, бувало, що фармацевт помирав і не встигав розкрити нащадкам таємницю виготовлення ліків. 

Нині плоди кардамону використовують переважно як прянощі. Та не всі знають, що крім харчових якостей вони мають лікувальні властивості. Адже ці плоди багаті на кальцій, фосфор, залізо, магній та цинк. Зокрема, природного цинку в них більше, аніж в інших прянощах.

Перемелені на борошно плоди кардамону треба додавати до овочевих і м’ясних страв, а також до чаю та кави. Така їжа та напої мають не тільки ніжний і приємний аромат, а й корисні для організму вітаміни.

Не випадково мешканці Сходу називають кардамон царем спецій, бо знають: він лікує шлунок, геморой, регулює утворення шлункового соку, нормалізує його кислотність, відновлює та покращує апетит у дітей і дорослих, усуває печію, закрепи, відчуття важкості у шлунку, печінки. А ще – сприяє підсиленню функції статевих залоз у чоловіків, нормалізує роботу сечостатевої системи, зокрема, нирок. Якщо цей орган хворий, то добова доза кардамону має складати пів чайної ложки. А якщо нирки працюють добре, тоді додавайте у страви лише третину чайної ложки кардамонового борошна.

16.10.2012 р.