Бобівник трилистий хоч гіркий, зате цілющий
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Бобівник трилистий хоч гіркий, зате цілющий

Ця рослина росте біля болотистих водоймищ. Отож, зверніть увагу на неї, на її три листочки і квітку, яка схожа на білу і трішки рожеву свічку. Пізніше я дізналася, що це бобівник трилистий, який широко використовується як офіційною, так і народною медициною. І цінується передусім за те, що має дуже багато гіркоти. Мабуть тому й не звертають тому на неї уваги. Але ж нашому організму гіркоти теж потрібні, адже як правило дуже багато солодкого вживаємо. Обід, вечеря і навіть сніданок не обходиться без десерту: солодкого чаю, якихось смачних солодких тістечок. І дехто пояснює це тим, що солодощі заспокоюють нервову систему, і дуже потрібні для нормальної роботи мозку. І це так. Але ж, як кажуть, що занадто, то не зовсім корисно, зокрема для шлунку. Адже травній системі шлунково-кишкового тракту потрібна також гіркота. Та й не тільки для шлунку. Адже солодощі розслаблюють не лише шлунок, а й усі органи, і навіть судини. А гіркоти тонізують. Особливо вони потрібні чоловікам. Я, наприклад, не пригадую, щоб дід або батько їли цукерки. Вони любили страви з гірчинкою.

І ось саме листя бобівника трилистого (вахти трилистої, тріфоля, трилисника водяного), має дуже багато потрібних для організму речовин. По-перше у них є серцеві глікозиди. По друге – алкалоїди, дубильні, солі йоду, кальцій і магній і навіть вітаміни.

Невипадково, настій із листя бобівника використовують як гіркоту, яка збуджує апетит, підсилює секрецію шлункового соку, покращує травлення. Нині близько 60-70% людей страждають на гастрити з пониженою кислотністю. Тож для лікування цієї хвороби найчастіше використовують листя бобівника.

Відваром та настоєм із листя трилисника лікують від грипу, захворювання жовчого міхура і печінки, використовують як жарознижуючий засіб. Трилисник використовують для боротьби із паразитами. А їх понад 150 видів не тільки у дитячих організмах, а і в дорослих людей! Раніше відваром із листя лікували золотушних дітей. І тепер такими ж відварами промивають гнійні рани, які дуже погано заживають.

Бобівник трилистний широко використовуються у гомеопатії. Зокрема, для поліпшення травлення. Ним же лікують головний біль, лицьові невралгії, пониження слуху у людей похилого віку і нервові захворювання. 

Листя цієї цілющої рослини можна заготовляти з травня і аж до кінця серпня. Але краще це робити наприкінці літа, коли стебла досягають максимального розміру. Листя треба обірвати, розкласти на кілька годин, поки вони прив’януть, і лише потім можна сушити у закритому приміщенні. Із висушеного листя можна виготовити настоянку на горілці і використовувати її при болях у суглобах.

Рецепт такий: 1 ст. ложка на 1 склянку горілки. Настоювати два тижні, а потім злити в чисту склянку, обов’язково процідити і потім вживати по 5 крапель чотири раз на день. Цю настоянку можна використовувати також для розтирання, при болях у колінах, спині, у грудях. 

Трилисник дуже добре лікує ревматизм. Можна також робити гарячий настій:1 ч. ложку подрібненого листя на 1 склянку окропу. Настоювати треба одну годину. А потім процідити і приймати по чверті склянки чотири рази на день до вживання їжі, щоб шлунок добре працював, і апетит був чудовий. 

Можна робити також і холодні настої: 1 ч. ложка подрібненого листя на дві склянки холодної кип’яченої води. Настоювати треба не більше 7-8 годин. Тобто, якщо ви поставили звечора, то до ранку настій готовий. Вживати його треба по чверті склянки чотири рази на день.

 А при хворих легенях стане у пригоді такий рецепт: 1 ст. ложку подрібненого листя залити 0,5 склянкою окропу, настоювати 1 годину і потім вживати по 1 ст. ложці тричі на день. Після вживання такого настою підвищується життєвий тонус при туберкульозі легень.

При гастритах з пониженою кислотністю здебільшого використовують висушене листя: 1 ч. ложка на 1 склянку окропу. Після цього загорнути у щось тепле і нехай настоюється. Можна настоювати навіть ніч. А вранці процідити і вживати по столовій ложці тричі на день. Трилисник допоможе і при закріпах. А додавши до нього ромашку можна робити клізми (по 1 ст. ложці чотири рази на день) і кішківник буде працювати нормально, запалення не буде ніякого і закріпи пройдуть. 

І наостанок одне застереження: будь-яке внутрішнє вживання цієї рослини можливе лише при пониженій кислотності шлункового соку. В іншому випадку – ця трава може посилити перебіг виразкової хвороби або гіперацидного гастриту.

До речі, ті, хто користується вахтою трилистою, ніколи не набирає зайвої ваги. 

Наталя Земна

28.10.2012 р.