МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Гінгівіт

Гінгівіт у дітей - запальне захворювання ясен, причиною якого є несприятливий вплив загальних і місцевих факторів, при цьому не виникає порушення зубоясневого з'єднання.

При гінгівіті запалюється крайова частина ясен, безпосередньо прилеглих до шийки зуба і міжзубних ясенних сосочків.

Гінгівіт є поширеним захворюванням серед дітей: воно зустрічається у 2% дітей 2-4 років, а серед старших дітей цей показник значно вищий.

Епідеміологічне дослідження показує, що у дітей і підлітків найчастіше зустрічається хронічний катаральний гінгівіт, викликаний присутністю на зубах бактеріального нальоту.

Причини дитячого гінгівіту

Головним збудником гінгівіту є бактеріальні патогени, що розмножуються в зубному нальоті. З цим фактором пов'язано 80-90% усіх випадків захворювання. Згодом склад мікрофлори зубного нальоту і його патогенність змінюється, і чим більший об'єм зубних відкладень і їх давність, тим вище частка анаеробних бактерій в них. Фахівці вважають, що гінгівіт у дітей розвивається в умовах скупчення старого (давністю 1-5 діб) зубного нальоту.

Серед місцевих чинників, що провокують розвиток гінгівіту, - підвищене або знижене функціональне навантаження на пародонтальний комплекс дитини. Це може бути пов'язано з неправильним прикусом, адентією, скупченістю зубів, карієсом, скороченою під'язиковою зв'язкою і т. д.

Також розвитку гінгівіту у дітей сприяє погана гігієна порожнини рота, утворення зубного каменю, прорізування зубів, рухливість молочних зубів, носіння ортодонтичних конструкцій, нависаючі краї пломб.

Гінгівіт може бути обумовлений і хронічною аутотравмою, викликаною неправильним чищенням зубів або механічним травмуванням слизової ясен.

Часто гінгівіт протікає у дітей разом зі стоматитом в формі гінгівостоматіта.

Види гінгівіту

За характером протікання гінгівіт може бути гострим і хронічним.

За характером зміни слизової оболонки ясен виділяють катаральну, виразкову, гіпертрофічну і атрофічний форму. Залежно від зони поширення гінгівіт може бути локальним (ураження одного межзубного сосочка - папіліт) або генералізований (ураження більшої частини ясен).

Симптоми дитячого гінгівіту

Головні ознаки початку захворювання у дітей - гіперемія, кровоточивість, набряклість, гіпертрофія, виразка ясен.

Кожна клінічна форма відрізняється своїми симптомами і особливостями.

Катаральний гінгівіт

Цей вид гінгівіту зазвичай збігається з періодом прорізування або зміни зубів, інфекційною захворюваністю або загостренням загальносоматичної патології. Симптоми проявляються неприємними відчуттями в яснах, зудом, кровоточивістю ясен під час чищення зубів або прийому їжі, запахом з рота. Біль в яснах посилюється під впливом хімічних або температурних подразників. При гострому протіканні може відзначатися субфебрилітет, слабкість, але частіше загальний стан залишається задовільним.

Характерними ознаками катарального гінгівіту є набряк ясен, гіперемія з ціанотичним набряком, потовщення і рихлість слизової, наявність поодиноких ерозій, кровоточивість при контакті.

Гіпертрофічний гінгівіт

Це виражена форма хронічного запалення ясен з вираженими проліферативними явищами.

При набряковому гіпертрофічному гінгівіті діти скаржаться на біль, свербіння і кровоточивість, що посилюються під час прийому їжі і значно ускладнюють жування.

Фіброзний гіпертрофічний гінгівіт характеризується, як правило, значним розростанням сосочків, що деформує ясна.

Гіпертрофічний гінгівіт у дітей часто зустрічається в препубертатном і пубертатному періодах і пов'язаний з впливом статевих гормонів на епітелій ясен в цьому віці.

Виразковий гінгівіт

Дана форма гінгівіту нерідко є наступним етапом катарального запалення ясен при зниженні загальних і місцевих факторів захисту організму після грипу, герпетичного стоматиту, переохолодження тощо. Виразковому гінгівіту передують симптоми катарального запалення (біль, набряк, свербіж, гіперемія, кровоточивість ясен). Далі по ясенному краю з'являються ділянки виразки, покриті нальотом сіро-зеленого кольору, з'являється неприємний запах з рота, підвищується в'язкість слини. Страждає загальне самопочуття: виражена інтоксикація, порушується сон і апетит, у дитини з'являються капризи.

Атрофічний гінгівіт

Розвивається як наслідок похибок ортодонтичного лікування, при анамальному прикріпленні вуздечки, наявності потужних тяжів на входу в ротову порожнину. Протікає з мінімальними ознаками запалення, але прогресуючими дистрофічними змінами ясенного краю з оголенням шийки зуба. Можлива реакція ясен на температурні подразники.

Діагностика гінгівіту

Гінгівіт у дітей визначає дитячий стоматолог або пародонтолог на підставі візуального та інструментального огляду. Незалежно від клініко-морфологічної форми, для гінгівіту у дітей характерна наявність зубного відкладення (нальоту на зубах, зубного каменю), ознаки запалення ясен, порушення зубодесневого з'єднання.

Лікування гінгівіту

Терапія включає одночасно комплексний і індивідуальний підхід. Кожен випадок вимагає, в першу чергу, усунення етіологічних чинників: лікування карієсу, корекції ортодонтической системи, пластики вуздечки язика або губ, пластики тяжів слизової, санації інфекційних вогнищ в носоглотці, терапії загальносоматичних захворювань і т. п.

18.08.17