Синдром Кавасакі
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Синдром Кавасакі

Синдром Кавасакі - захворювання, яке характеризується підвищенням температури тіла, шкірною висипкою, збільшенням лімфатичних вузлів, у деяких випадках можливе запалення серця та суглобів. Вражає хвороба головним чином дітей молодше 5 років.

У віці від двох місяців до п’яти років розвивається захворювання, але були такі випадки, коли у підлітковому віці також реєструвалася хвороба. Вдвічі частіше синдромом Кавасакі хворіють хлопчики ніж дівчатка. У рідкісних випадках захворювання вражає декількох членів однієї родини.

Симптоми

Із підвищення температури тіла починається синдром Кавасакі, яка знижується періодично, але не нижче 38,5 ° С. Дитина сонлива та дратівливий, може скаржитися на біль у животі спастичного характеру. Протягом дня на тілі появляється червона вогнищева висипка у тих місцях де є дотик тіла до пелюшки. Далі висип на протязі декількох днів починає появлятися слизових оболонках (також у порожнині рота і піхви). У дитини відмічається малиново-червоний язик; потріскані, сухі, червоні губи; червоне горло. Очі також червоніють, проте виділень немає. Стопи та кисті часто набрякають; підошви та долоні стають багряними або червоними. Через 10-20 днів після початку хвороби шкіра на пальцях ніг та рук починає лущитися. Лімфатичні вузли шиї злегка болючі та часто збільшені.

Ускладнення

Пошкодження серця – є найнебезпечнішим ускладненням синдрому Кавасакі. Приблизно 5-20% дітей розвиваються ускладнення на серце через 2-4 тижні після початку хвороби. Патологічне розширення коронарних артерій являється небезпечним для серця ускладненням.  

Інші ускладнення захворювання: запалення жовчного міхура та суглобів,  запалення тканин, що вистилають головний мозок.

Якщо не відбувається пошкодження коронарних артерій, то діти повністю зазвичай видужують. Приблизно 1-2% дітей з синдромом Кавасакі вмирають, зазвичай від ускладнень на серце. Смерть може настати несподівано або раптово. Маленькі аневризми коронарних артерій зазвичай зникають протягом року, але коронарні артерії можуть залишитися ослабленими, що веде до серцевих захворювань багато років по тому.

Причини

До сьогоднішнього дня залишаються невідомими причини синдрому Кавасакі, але деякі вчені припускають роль вірусу або іншого збудника інфекції.

Лікування

Ранній початок лікування значно зменшує ризик пошкодження коронарних артерій і прискорює одужання. Лікування відбувається у стаціонарних умовах під наглядом медичного персоналу. 

14.05.2015